Som mamkou, ktorá sa snaží nájsť rovnováhu medzi vlastnými potrebami a potrebami mojej rodiny. Mám dcérku, ktorá bola v prvých mesiacoch veľmi nekľudným bábätkom. Dlho mi trvalo, kým som zistila, ako dcérke môžem pomôcť, aby bola pokojnejším miminkom. Hľadala som množstvo informácií, rád a odporúčaní, aby som jej mohla pomôcť. A hoci som nad šatkou uvažovala už dávnejšie, stále som nebola presvedčená o jej vhodnosti. Keď som zistila, že jej nosením v šatke naozaj môžem pomôcť, utvrdila som sa. A hoci na začiatku som bola dosť opatrná a tie prvé pokusy nosenia boli veľmi neisté, pri samotnom nosení svojej dcéry som sa presvedčila, že je to pre súžitie matky, otca s rodinou absolútne prirodzená potreba.

 

...aby vaše dieťa prišlo na svet kolísané láskou

 

A tak som sa dostala k noseniu detí, ktoré je pre mňa tak prirodzené ako napríklad uspokojenie potreby po hlade. V exotických krajinách sa nosí intuitívne, v Európe sa nosí len od polovici minulého storočia, v Nemecku je to od sedemdesiatych rokoch minulého storočia, v Čechách možno posledných 10 rokov a na Slovensku sa k noseniu začínajú mamičky dostávať až teraz, hoci naše babky či prababky svoje deti nosili už dávno.

 

...aby našlo bezpečie v náručí nosiacej osoby a bolo chránené pred vonkajším svetom

 

Keď som sa rozhodovala, či budem nosiť svoju dcérku, snažila som sa nájsť hodnotné články k problematike, no k mnohým odborným informáciám o nosení detí som sa dostávala veľmi prácne. Naštudovala som si toho dosť veľa a keďže mi informácie dostupné v slovenskom a českom jazyku nestačili, hľadala som v zahraničí a myšlienky z rôznych dôveryhodných zdrojov som sa snažila utriediť a systematizovať. Zistila som mnohé informácie aj skrze vlastných nosiacich skúseností, ktoré mi bolo ľúto si nechať len pre seba samú. Tak som tieto informácie začala spisovať a sprístupnila verejnosti. Sú súčasťou webovej stránky www.onoseni.sk – portálu, ktorý sa teší svojej priazni a okruhu záujemcov. Vďaka tomuto portálu sa neustále snažím dostať nosenie detí bližšie k ľuďom a deťom, poukazovať na jeho využitie pre rôzne skupiny spoločnosti.

 

 ...aby sa vytvorilo jedinečné nádherné puto medzi rodičom a dieťaťom na základe prirodzeného dotyku

 

No z vlastnej skúsenosti viem, že pre nováčika nie je vždy jednoduché sa zorientovať v tej spletitosti informácií. Občas na začiatku narazíme na isté prekážky a nástrahy, ktoré nás už v prvotnom rozhodovaní môžu odradiť. Viem že nájsť tie správne informácie nie je spočiatku až tak jednoduché, a preto vznikol nápad – vytvoriť vám tohto sprievodcu pre vaše prvé kroky k noseniu detí. Vydajte sa spolu so mnou na cestu nosenia detí, tento web je tu len a len pre vás. Rada vás na tejto ceste budem sprevádzať.

 

S láskou Ivka :-)

 

1. Som sprievodca svetom nosenie detí

Vytvorila som pre vás nového online sprievodcu svetom nosenia detí olivka.sk, ktorým sa budem snažiť dostať nosenie bližšie k vám, upevniť vaše prvotné rozhodnutie a sprevádzať vás na tejto ceste k noseniu detí. Rovnako vám odhalím niektoré tabuizované témy nosenia detí, moju vlastnú cestu k noseniu detí a čo mi táto cesta priniesla do vlastného života. 

 

 

2. Prinášam hodnotné informácie zo sveta nosenia detí

Na portáli onoseni.sk vám prinášam informácie o nosení detí opierajúc sa o odborné názory, analýzy, stanoviská našich ako aj zahraničných odborníkov. Na portáli nájdete množstvo dôležitých článkov z teoretického, praktického pohľadu, rozdelené pomôcok na nosenie ako aj prehľadom pomôcok na nosenie detí, či návodov na nosenie detí.

 

 

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor