Ako uviazať dieťa do šatky

Uverejnené 19. jún 2015


 

Mamina, ktorá sa rozhodne nosiť svoje dieťa v šatke, si často kladie otázku: „Ako ho mám uviazať, aby som mu neublížila?" Prešla som si tým ja a prechádzajú si tým spravidla aj moje klientky. V očiach im vídavam strach, či robia všetko tak, ako sa má. Hoci teoretické informácie načerpajú z rôznych webových stránok a na youtube je nespočetné množstvo videí, pri praktickom prevedení majú kopec pochybností. Nečudujem sa tomu.

 

Norma našej spoločnosti je nastavená kočíkovo a perinkovo. Preto majú maminy väčší pocit istoty, keď vidia dieťa ležať v kočíku, než keď je uviazané pri nich.


A ďalšia vec: viazanie šatky NAOZAJ vyzerá zložito. Ja som sa naň odhodlávala mesiac. Dobre, tak dva - priznávam. Keď som uviazala Bianku prvýkrát, bola som napriek nervozite na seba veľmi hrdá, že som to zvládla. Obdivovala som sa vo veľkom zrkadle a zároveň pozorovala, či je všetko tak ako má byť. Spätne viem, že bolo. Samotné uviazanie bolo síce strašné a šatka nebola dostatočne utiahnutá, ale moje dieťa bolo pri mne...a TO bolo v poriadku. Nakláňajúc sa do boku spokojne zaspalo, nevšímajúc si moju nervozitu a snahu narovnať ho. Dokonalý úväz nie je hlavný. Zdokonaľujeme sa praxou a časom – teda opätovným viazaním. Hlavné je, že je dieťa pri mame.


Druhý, tretí a všetky ostatné uviazania som zvládala stále lepšie a lepšie a obavy z toho, či Bianke neubližujem úväzom, postupne vymizli až raz úplne zmizli. Čo mi veľmi pomáhalo počas procesu uväzovania, bolo dokola si opakovať: kolienka vyššie ako riťka. Podsadený zadoček. Hlavička v takej výške, aby som na ňu v pohode dala pusu. Kolienka vyššie ako riťka. Podsadený zadoček. Hlavička v takej výške, aby som na ňu v pohode dala pusu. Kolienka vyššie ako riťka. Podsadený zadoček. Hlavička v takej výške, aby som na ňu v pohode dala pusu.

 

Kolienka vyššie ako riťka. Podsadený zadoček. Hlavička v takej výške, aby som na ňu v pohode dala pusu. ..........dookola.


Tieto tri body sú východiskové. Prvé dva preto, že predstavujú fyziologickú polohu dieťaťa v brušku a tretí bod preto, že v tejto výške je dieťa akurát umiestnené, aby spočívalo na hrudi nosiča. Zároveň je aj váha dieťaťa rovnomerne rozložená. Kolienka vyššie ako riťka a podsadený zadoček je pre dieťa prirodzená poloha, v ktorej si žilo svoj vnútrobruškový život. Hneď po pôrode, keď si mamina bábätko vytiahne a dá na svoje brucho, môže sledovať, ako vtiahne nôžky pod seba a „podsadí riťku". Už z toho môžeme (stačí logicky, netreba hneď vedecky) usudzovať, že táto poloha je preň najvhodnejšia. Tu sa nachádzajú zhromaždené odkazy na vedecké štúdie pre tých, ktorí majú rady overené informácie. Na ilustráciu prikladám pár obrázkov (poznámka autorky webu, prikladám odkaz na článok o fyziologickej polohe).

 

Často sa stretávam aj s tým, či pruhy na chrbte dieťaťa roztiahnuť alebo ich viesť po jeho bokoch.

V návodoch na viazanie sa to rôzni. Ja som pri Bianke pruhy na chrbte rozťahovala, ale ako som vyššie písala, dieťa sa mi nakláňalo do boku. Teraz som mala možnosť uviazať pruhy pozdĺž tela dieťaťa a teda, poviem Vám, cítila som naozaj rozdiel. Telíčko bolo fixované, doťahovalo sa mi jednoduchšie a celý úväz na mňa pôsobil tak nejako pevnejšie.


Ďalšia vec, ktorá ma na začiatku naozaj že veľmi desila bola, či si neudusím vlastné dieťa, keď ho príliš utiahnem. Zatiaľ sa mi to nepodarilo.

Proste sa to nedá, lebo materinský inštinkt nepustí. Neverím, že by zdravá matka dokázala stiahnuť dieťa tak silno, aby mu ublížila. V okamihu doťahovania šatky totiž cítite, ako ďaleko ešte „môžete ísť", aby to bolo komfortné pre nosiča aj noseného.

 

Ako silno alebo ako slabo dotiahnuť, to Vám nepovie žiadna poradkyňa. Proste to nevie, lebo cítiť to musíte Vy. A aj ucítite.


Hlavička. Opäť jeden zo strašiakov.

Keďže novorodenec hlavičku zatiaľ nedokáže udržať, je vhodné mu pomôcť. Šatku vedieme nad ušká alebo pod krkom a dostatočne dotiahneme, aby tvorila oporu. Mnohé maminy si pomáhajú mini uteráčikom zrolovaným do šatky za krkom. Môže byť, keď Vám to dodá lepší pocit istoty.


Doťahovať a dolaďovať vizuálnu stránku stačí až po zaviazaní uzla za chrbtom. Keď už je dieťa uviazané a „usadené" v šatke podľa jeho fyziologickej polohy (kolienka vyššie ako riťka, podsadený zadoček), môžeme sa začať venovať doťahovaniu. Skontrolujeme dotiahnutie pri hlavičke, aby sa mu príliš nezakláňala dozadu, ohmatkáme chrbátik a riťku, či náhodou neostala niekde voľná látka. Hotovo.


Prvé razy to pôjde ťažšie - je to tak, nebudem Vám klamať. A hlavne pomalšie. Ale máte čas. Veľa času a nikam sa neponáhľate. Pamätajte na to, že nie je dôležitá dokonalosť úväzu. Vaše dieťa prežije bez problémov aj občasný posun do boku alebo menej dotiahnutú látku pri hlavičke, kým sa zdokonalíte. To, čo je dôležité, je Vaše presvedčenie, že chcete mať dieťa u seba. Je to to najlepšie pre Vás aj preňho a práve toto presvedčenie Vás bude posúvať stále k lepšiemu úväzu.

 

Monika Tóthová

Autorka okrem nosenia našla vášeň a plne sa venuje týmto zaujímavým oblastiam: www.rawplacky.sk a http://foodcoach-blog.webnode.sk

Článok uverejnený so súhlasom autorky. Ďakujeme za možnosť zdieľať tento nádherný príbeh ;-)

 

 

Ak chcete zistiť o nosení viac, knižka o nosení detí je vám vždy k dispozícii zdarma po vyplnení formulára nižšie

 

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor