Cítila som sa ako normálna mama

Uverejnené 8. jún 2015

Adopcia a nosenie? Nezlučiteľné? Práve naopak! O nosení pri adoptívnom rodičovstve si môžete prečítať v článku Adoptované deti, deti v náhradnej starostlivosti a nosenie. Nosenie dieťatka v pomôckach na nosenie detí, jeho pripevnenie si na telo veľmi napomáha k získaniu vzájomnej dôvery a lásky. "Pripútanie k materskej osobe dáva dieťaťu istotu, radosť zo života, pocit bezpečia, ochrany, vybavuje dieťa do života optimizmom, schopnosťou osamostatniť sa v čase, keď je to preň prirodzené, schopnosťou vyrovnávať sa so stresom, ale nielen to. Pripútanie je predpokladom k tomu, aby sa mozog dieťaťa /centrum emócií/ vyvíjal normálne. Výskumy dozrievania detského mozgu preukázali, že na vývin mozgu malého dieťaťa majú silný vplyv skúsenosti na počiatku jeho života. Aby sa detský mozog vyvíjal harmonicky, musí byť dieťa opatrované, pestované, nosené na rukách, kolísané, blízka osoba sa mu musí prihovárať, láskyplne sa ho dotýkať, sledovať všetky jeho prejavy a odpovedať na ne, musí mu poskytovať istotu, že kedykoľvek - akokoľvek dieťa ohlási nejakú svoju potrebu, bude uspokojená," spomína p. Sládeková vo svojom článku "Pripútanie medzi rodičom a dieťaťom" tu.

 

Ako v skutočnosti nosenie podporuje materské a rodičovské kompetencie a pomáha vytvoriť kontakt medzi dieťatkom a matkou si môžete prečítať v tomto nádhernom zdieľaní jednej mamičky. Verím, že vám milí rodičia adoptovaného dieťatka dá nádej pri napĺňaní samotného vzájomného spoznávania.

 

Som adoptívna mama dnes už ročného chlapčeka. Nemôžeme mať deti, tak sme sa rozhodli pre adopciu. Chceli sme novorodenca a čakali sme na neho dlhé 4 roky.

 

Adoptované deti potrebujú ešte viac kontaktu a lásky

Najskôr sme mali prípravu v n.z. Návrat, kde sme sa dozvedeli viac o samotnej adopcii a v čom sú tieto deti iné. Hovorili nám, že potrebujú ešte viac kontaktu a lásky a spomenuli napr. aj možnosť adoptívneho dojčenia, masáže novorodencov, a že je dobré dieťatko nosiť na tele, aby sa podporil vzťah medzi ním a adoptívnymi rodičmi.

A potom sme už len dlho čakali... Bolo to náročné, lebo sa nedalo nič robiť, nejako to urýchliť... Takže času na štúdium a rozhodovanie ako ho budeme vychovávať a nákupu vecičiek som mala veľmi veľa.

 

Potom otehotnela moja sestra

Potom otehotnela moja sestra a ja som jej poslala pre mňa zaujímavé informácie a fotky o nosení. Ju to tak nadchlo, že sa rozhodla nekúpiť kočík a namiesto neho kúpila 2 šatky a nosič Manducu. Keď sa jej narodil synček, prvého pol roka ho nosila väčšiu časť dna v šatke a malý bol na prsníku, tak bol najspokojnejší. Samozrejme rodina to nechápala a presviedčali ju, aby dala malého do kočíka. Ale nedala sa!

 

Bolo by dobré malého nosiť, aby sa podporilo puto medzi nami

Koncom mája 2014 nám zavolali tú dlho očakávanú správu, že majú pre nás dieťa. Doma som už mala Manducu a jednu požičanú šatku. Malého sme si odniesli z pôrodnice, keď mal 2 týždne a 2 dni. Mám perfektnú laktačnú poradkyňu, ktorá učí aj šatkovať a študuje psychológiu. Aj ona mi hovorila, že by bolo dobré malého nosiť minimálne 9 mesiacov, aby sa podporilo puto medzi nami. S jej pomocou sa mi čiastočne podarilo rozbehnúť aj adoptívne dojčenie, takže malý je na prsníku a trochu mliečka má odo mňa a súčasne mu cievkou ide umelé mlieko z fľaše.

 

Milovala som, keď na mne zaspal, bol to pre mňa úžasný pocit

Hneď prvý deň ako sme si malého priniesli domov, nám ukázala ako ho dať do Manducy a nosili sme ho buď ja alebo manžel len v plienočke na tele v Manduce alebo v šatke a užívali si tú blízkosť... Aj náš malý tak bol spokojný, nosenie si úplné zamiloval. Milovala som, keď na mne zaspal, bol to pre mňa úžasný pocit...

 

Cítila som sa ako normálna mama

Takže kočík nemáme, ale máme Manducu a už som kúpila aj Kibi a nosím veľmi rada, vyhovuje to aj mne aj malému. Keď ideme dlhšie na prechádzku, nosí aj tatino a nosí veľmi rád; rodina sa s tým už zmierila. Dokonca manželovi rodičia občas malého nosia tiež, najmä jeho otec a pripadá im to prirodzené.

 

Nosenie mi veľmi uľahčuje život a verím, že aj vďaka nemu sa medzi nami a naším adoptovaným bábätkom vytvoril krásny vzťah

Malý má momentálne cez 11 kg a nosím ho najmä vpredu, ale chystám sa aj na nosenie na chrbte. Cítim sa s ním v nosiči slobodná, nemám problém so schodmi a chodím v pohode vlakom, autobusom, MHD. A veľmi ma teší pohľad na iné nosiace maminy. Nosenie mi veľmi uľahčuje život a verím, že aj vďaka nemu sa medzi nami a naším adoptovaným bábätkom vytvoril krásny vzťah...

 

Článok uverejnený so súhlasom autorky. Ďakujeme za možnosť zdieľať tento nádherný príbeh ;-)

 

 

Ak chcete zistiť o nosení viac, knižka o nosení detí je vám vždy k dispozícii zdarma po vyplnení formulára nižšie

 

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor