Starať sa a či nie?

Uverejnené 26. máj 2015

Rada si všímam, s čím sa mnohé nosiace osoby pasujú, čo im robí starosť. Dnes som si zvolila veľmi zaujímavú tému a tou je spôsob informovania, keď druhá strana "nosí inak". Pod "nosí inak" myslím, že nosí buď v neergonomickej polohe, teda nerešpektuje správne zásady nosenia detí a fyziologickú polohu dieťaťa. Možno nosí tvárou od nosiaceho, čo je tiež nie veľmi vhodné, lebo sa prieči zdravému noseniu. A to vôbec nemusí používať len nevhodnú nosiacu pomôcku alebo klokanku! Takto neznalá osoba môže nosiť aj v nesprávne uviazanej šatke. Príkladov nezdravého a neergonomického nosenia je mnoho.

Večnou dilemou mnohých nosiacich osôb je to, či na to dotyčnú osobu upozorniť alebo nie. Nižšie uvedené riadky vznikli z pozorovania okolia, zážitkov nosiacich aj nenosiacich osôb, ako aj z vlastných skúseností. Sú to moje poznatky, podľa ktorých sa však vôbec nemusíte riadiť! Určite vy máte ďalšie osvedčené spôsoby pri usmerňovaní iných osôb. Budem rada, ak mi ich dáte vedieť. Ale poďme na vec!

 

Starostlivosť o dieťa = veľmi citlivá téma

Je to ako chodiť po tenkom ľade. Mnohé mamičky sú na informácie týkajúce sa starostlivosti o deti veľmi háklivé. Pokiaľ si tieto informácie prečítajú z vlastného záujmu, je to záujem ich vlastný. Ale akonáhle sa začne okolie zaujímať o ich výchovné princípy, tak sa stavajú do pozoru. Jasné, ja sa im/nám nečudujem. Veď každá mamka vie najlepšie, čo jeho dieťatko potrebuje! Po narodení dieťatka sa nájde mnoho ľudí, ktorí vedia slovne vychovávať to vaše stvorenie lepšie ako vy.

Aj mne sa to stáva. Samozrejme som si stanovila hranice, ktoré informácie si pripúšťam a ktoré nie. Ale častejšie sa riadim vlastnou intuíciou ako vonkajšími radami. Naposledy jedna vypadla od môjho manžela, kde mu úžasné kolegyne "poradkyne" v práci hovorili, aké strašné to je, keď dieťa spí s rodičom v posteli: že keď si raz pustíš dieťa do posteli, už sa ho nezbavíš! Nato som mu len odpovedala, či tie jeho kolegyne zažili tie nádherné spojenia a tuľkanie, bláznenie sa s vlastným dieťaťom, ktoré pred ich vlastnou posteľou narazilo na nepísaný ZÁKAZ...

Vždy sa nájdu strany, ktoré vyznávajú jedno a ktoré vyznávajú druhé. Každý má právo slobodného výberu starostlivosti o dieťa. A nosenie je tiež jednou z tých oblastí, kde sa nájdu protichodné strany. Niektorí nosia zdravo, niektorí nie. Niektorí sa uspokoja s kúpou visítka - klokanky v dobre mienenom záujme nosiť svoje dieťatko pri srdiečku. Niektorí nosia tvárou dopredu mysliac si, že ich novorodenec potrebuje veľa stimulov. Ďalší uviažu dieťatko v ergonomickej pomôcke tak, že visí v ňom alebo nie je podopreté. Príkladov z praxe je veľa. Viete však, aké to môže byť pre rodiča nepohodlné a pre dieťa nezdravé?

Minule dávala jedna mamička krásnu ilustráciu dieťaťa visiaceho v pomôcke na nosenie. Prirovnala to k zlaňovaniu na lezeckej stene: keď je dobré istenie stehien a zadku v horolezeckej sedačke, je to oveľa bezpečnejšie a pohodlné, ako keď sa toto istenie povolí a skĺzne do rozkroku... Veď to vyskúšajte, ja som sa naozaj zavesila na kus šatky a úzkej látky medzi nohami. Ak TO chcete zažiť, skúste to!

 

Prečo niektoré mamky nerady usmerňujú alebo sa neodvážia ozvať

Niektoré nosičky v rámci svojich skúseností nerady upozorňujú na nedostatky alebo nekorektnosť nosenia. Možno nemajú dobrú skúsenosť, ak raz tak spravili. Alebo samé nemajú rady, keď sa druhá strana tak trošku "stará" do ich spôsobu starostlivosti o deti. Skôr idú vizuálnym príkladom vlastného nosenia. Poviem vám, správnym ergonomickým nosením ste najlepšou vizitkou nosenia! Často z vás vyžaruje láska a pochopenie pre to najmenšie. Aj keď občas nenájdete odvahu usmerniť priamo konkrétnu osobu na nesprávne nosenie, to vaše nosenie jej pri troške záujmu možno príde trochu divné, iné a možno začne pátrať po dôvodoch. Takže časť úspechu tu tiež môže byť zaručená.

 

Ale keď vám to nedá!

Lenže ono sa to niekedy nedá, ono vám to nedá :-D. Či chcete alebo nie, jednoducho potreba upozorniť nosiacu osobu je často silnejšia. Možno do toho idete s obavami, ako bude druhá strana reagovať. Avšak čo môžeme stratiť?

Myslím si, ak poradíme a nepadne to na úrodnú pôdu, nestrácame temer nič. Možno sme súčasťou trápnej situácie, ale to je len zlomok nášho života. Možno sa dotyčná osoba na nás slovne vrhne a osopí, ale to je len jej zlosť a neochota otvoriť svoje vnímanie! Vôbec sa nás jej emócie nemusia dotknúť, pokiaľ sme nad vecou a prijímame aj tento spôsob jej komunikácie.

Ak si naša rada nájde svojho poslucháča získavame extrémne veľa! Okrem štandardných výhod nosenia a podpory psychomotorického vývoja minimálne ďalšie dôvody:

  • mamka nájde zdravý a pohodlný spôsob nosenia
  • dieťa je nosené v správne a zdraviu prospešnej polohe
  • menšie riziko, že osoba prestane nosiť, lebo je jej nosenie pohodlné
  • ak sa narodia ďalšie deti, budú aj tie nosené pravdepodobne správne a možno aj dlhší časový úsek, nakoľko mamička je skúsenejšia, odvážnejšia
  • zapojí do ergonomického nosenia aj svoje kamarátky a reťazovou reakciou ďalšie a ďalšie nosiace osoby

 

Usmerňujeme ústne

Ak je osoba otvorená novým informáciám, skôr si vás vypočuje a minimálne sa zamyslí nad vašim odkazom. Ak však nie je naklonená novým skutočnostiam, môžete ju presviedčať a presviedčať. Dá si na uši "neviditeľné klapky" a nebude počuť. A darmo, že to je aj osoba  vám blízka! Jednoducho sú ľudia, ktorí sú skalopevne presvedčení o správnosti svojich názorov a ďalej nejdú. Stop, koniec, konečná. Nechcem vidieť ani doprava ani doľava, ani vpredu ani vzadu!

Viem si predstaviť, že nie vždy máme dobrú náladu. Ani ja sa nie vždy usmievam a možno v takejto nálade by som nebola najlepším poslucháčom. Je mnoho situácií, kedy vaše dobre mienené rady nepadnú na úrodnú pôdu. No berte to tak, že sme len ľudia so všetkým, čo k nám patrí.

 

Usmerňujeme písomne

Tu je komunikácia nastavená inak. Druhá strana si vašu správu prečíta celú, teda zväčša tomu tak je. Čo je vcelku výhoda, lebo je tu istota, že vás nepreruší v polke vysvetľovania alebo vás úplne nezastaví len pri pokuse o vysvetlenie. Takže polka úspechu v rukáve :-D. Ďalšou výhodou je, že môžete pripnúť odkazy na informácie, ktoré chcete dotyčnej osobe poslať ako vysvetlenie, odborné podklady či stanoviská. Teda verím, že pošlete tie správne a že ste dostatočne informovaní aspoň o základoch nosenia detí. Ak nie môžete trošku poštudovať na www.onoseni.sk alebo tomto blogu www.olivka.sk prípadne si stiahnuť e-book ;-). Jasné, že záleží na osobe, či si ich prečíta, ale minimálne ste ich poslali a urobili ste osvetu.

 

 

Čo sa však NIKDY nestretne s úspechom je ÚTOK

Prosím neútočte slovne na osobu, ktorá nosí nesprávne! Ja chápem, že zásady nosenia sú nám akýmsi nepísaným zákonom. Ale nikdy a ešte raz nikdy sa to nestretne s úspechom, ak budete na dotyčnú osobu útočiť! Ak z vás vyžaruje akákoľvek negativita, zlosť či rozhorčenie, ťažko vaše dobre mienené rady dotyčná osoba prijme. Pri zapojení prudkých emócií sa daná osoba zväčša ohradí, uzavrie, do uší si dá pomyselné zátky a nosenie môže aj navždy zavrhnúť...

Nikto ani vy by ste sa necítili príjemne, keby na vás nejaká cudzia osoba zvýšila hlas. Nie je to fakt príjemné. Ak je to ešte cudzia osoba, o to viac! Možno si takýto štýl komunikácie môžete dovoliť u priateľky, ktorú dobre poznáte a viete, že akceptuje aj takúto úroveň komunikácie. Alebo že to je jediné, ktoré jej dokáže otvoriť oči a že to zoberie správne. Ale prosím nie u cudzej osoby!

 

Keď radíme od srdca

Keď sa nadýchnete, uvoľníte hnev či rozhorčenie alebo jednoducho keď sa cítite v pohode, vtedy to ide hravo. Naviac ak sa často vcítite do situácie mamky, uvedomíte si, že aj ona chce mať dieťatko pri srdci. Tie mamky často nemajú správne informácie poruke a tešia sa, že vôbec nosia svoje deti. Ale z nejakých dôvodov (tiež prosím nesúďte, môže ich byť mnoho) sa nedostali k tým správnym informáciám. Nečudujte sa, nesprávnymi informáciami sa to hemží nielen v televízore, reklame, filmoch...

 

Čo sa mne osvedčilo je empatické naladenie sa na danú osobu: pochválenie za to, že nosí, že má chuť mať dieťatko blízko svojho srdiečka. Lebo áno to je ten pravý dôvod nosenia! Mamičky chcú nosiť, mať deti blízko. No potom sa pýtam, ako sa nosí, či nosí rada, či sa jej nosí pohodlne, či niečo nebolí, neomína... Aký má pocit z naviazaného dieťatka, či sa neprevažuje, atď. Je fajn nadviazať príjemný rozhovor, otázky vás zväčša napadnú spontánne aj podľa okolností a pozorovania.

Nedávam do toho žiadne negatívne podtóny. Jednoducho hovorím od srdca a z duše. Snažím sa nepoužívať slová ako "musíte, mali by ste", teda slová ktoré prikazujú či zakazujú, lebo sama nemám rada príkazy a zákazy. Na svojom vlastnom príklade uvádzam, ako sa mi úžasne a pohodlne nosilo. Ísť vlastným príkladom je najnenútenejšia forma propagácie.

Ak máte možnosť, dajte vyskúšať si ponosiť v ergonomickej pomôcke na nosenie, nie je nad vlastný zážitok z nosenia. Nedá sa to síce vždy, ale možno sa naskytne tá správna príležitosť. A možno sa skamarátite a nakoniec sa budete stretávať aj častejšie ako len na ulici ;-).

 

Občas stačí fakt len málo, len takú poštuchnutie. Dotyčná osoba čoskoro príde na to, že správne nastavené nosenie v ergonomických pomôckach je úžasné. A tieto osoby sú mnohokrát vďačné za tieto informácie.

 

Tak sa nebojte a vyjdite z ulity. Koľké osoby by boli rady, keby im mal kto poradiť?

 

 

Ak chcete zistiť o nosení viac, knižka o nosení detí je vám vždy k dispozícii zdarma po vyplnení formulára nižšie

 

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor