To si mám kúpiť takú drahú handru?

Uverejnené 25. máj 2015

Posledne som tu uverejnila príbeh maminky, ktorý rozprával o tom, ako sa mamka pripravovala na očakávaný prírastok do rodiny: "z našetrených peňazí kúpila kočík. Práve bol v akcii, čo znamenalo, že mal hodnotu staršieho ojazdeného auta alebo lacnejšieho nového skútra. Milovala som ho. Tlačila som si ho po byte, kľudne aj prázdny a nemohla sa dočkať, kedy vyrazím do ulíc. Som totiž čistý kočíkoholik. Kam prídem, tam sledujem kočíky, hodnotím ich, kritizujem a chválim." Ak ste ho ešte nečítali, tak šup šup, fakt stojí za to: A tak som začala nosiť moje dieťa.

 

Bože čo na tej šatke toľko stojí, však je to len kus látky?

Práve vtedy som si spomenula na ten fakt, ako mnohé osoby pri sumách investície do nosenia občas híkajú. "To si mám kúpiť takú drahú handru alebo deku?", často sa ozýva od neznalcov nosiacich pomôcok. Bože čo na tej šatke toľko stojí, však je to len kus látky? A propos, či ju budete volať handra, deka alebo neviem aký ešte názov si na ňu vymyslíte, ak noseniu prídete na chuť, nedáte na ňu dopustiť. Stane sa z nej miláčik a každodenný pomocník. Okrem takýchto "handier" existujú aj iné pomôcky na nosenie, ale šatku uvádzam zámerne, pretože je najuniverzálnejšia od narodenia. Pokiaľ si vyberiete tú správnu, môže byť univerzálna aj na celé nosiace obdobie.

 

Výbavička naša každodenná

Prečo sa nám zdá byť šatka drahá? Priznajte sa, ako ste pred pôrodom študovali hodiny a hodiny pri počítači, čo všetko to Vaše bábätko potrebuje pred narodením. Možno ste večer čo večer vysedávali pred počítačom, aby vám náhodou neušla tá akčná ponuka, tie nové trendy, tie novinky z detského priemyslu. Spomínate si, ako ste sa úpenlivo pripravovali zoznamy, čo kúpite do výbavičky a  čo bezpodmienečne potrebujete? Na internete sú stohy článkov, ktoré hovoria, bez čoho absolútne neviete existovať! Zapnite si televízor a už sa na vás valia stovky reklám a spokojných usmiatych detičiek, ktoré po zakúpení tých propagovaných vecí sa isto budú celé dni len usmievať a nebudú vôbec plakať, lebo veci ktoré ste im zakúpili, im nahradia všetko, to čo potrebujú. Aspoň tak nás informuje reklama :-D.

 

Takže tipnem si, že vlastníte aspoň jednu z nasledujúcich vecí: ten najmodernejší kočík no dobre kúpený v akcii, ale stále dosť drahý, prebaľovací pult alebo kúpacie pultíky, detský nábytok, detský baby monitor, monitor dychu či vysielačka, ohrádka, extra hrniec na vyváranie, ohrievačka fľaše, stelirizátor na fľaše, teplomer na vodu, kolotoč nad postieľku, baldachýn nad postieľku, hojdacie kresielko, hojdacia sieť, atď. Tento zoznam nie je ukončený a dodajte si tam ešte to svoje, čo ste jednoducho pri tom vašom dieťatku nepotrebovali a kúpili ste. Alebo čo ste mohli kúpiť, lebo v tých odporúčaných zoznamoch sa jednoducho nachádza. Pretože tých pomôcok, hračiek a všelijakých "uľahčovákov" starostlivosti o dieťatko je naozaj veľa!

 

Sčítané, podčiarknuté

Zoberte si papier a sčítajte si pokojne všetky položky, ktoré ste si zaobstarali pred narodením a možno ste ich nakoniec nepoužívali. Zahrňte položky, bez ktorých si vystačíte pohodlne. Suma sumárum, možno ostanete prekvapené alebo aj prekvapení, že koľko ste mohli ušetriť alebo ak ste boli šikovní, ušetrili ste. No dobre, možno ste nepoužité veci posunuli ďalej a predali z druhej ruky a čiastočne sa investícia navrátila... Takto vám odporúčam pokračovať vo vašich prepočtoch. Možno sa prekvapíte a zrazu zistíte, že tie sumy nie sú až také malé. Áno nie sú! Lebo súčasné trendy vecičky pre tie najdrobnejšie nie sú práve najlacnejšou záležitosťou a mnohokrát vám nezabezpečia spokojné dieťa. Ale sú vám naozaj všetky potrebné?

 

Malé bábo nepotrebuje veci, ale potrebuje VÁS

Zoberme si príklad mamičky Zuzky. Na internetovom vyhliadači najpredávanejších kočíkov si vyhliadla najlacnejší kombinovaný kočík, ktorý stál niečo cez 110 Eur a to bol ešte v akcii. Áno preháňam, dávam tu zámerne najlacnejší súčasne nájdený nový kombinovaný kočík (to je len pre ilustráciu, aby sme to porovnali s nosiacimi pomôckami). No jej dieťatko po položení do kočíka plače a plače. Čo s tým? Kočík je občas vyvenčený v okolí, ale Zuzka nevie počúvať tie náreky dieťatka, ktoré plače v kočíku. Zoberie si ho na ruky a ono sa utíši, položí späť a ono plače... Toto je len jedna situácia, možno dieťatko vám v kočíku neplače a pokojne v ňom spinká a kočík využívate. Zámerne som uviedla kočík, lebo je skoro štandardom, že mamičky si ho zabezpečia a veľakrát už pred pôrodom. To je len jeden príklad, môžete takto pokračovať s ďalšími pomôckami.  Pravdepodobne sa nájde ďalší príklad vecičky, ktorá nebola nevyhnutne potrebná. Áno možno si myslíte, že bola, ale to sú už len naše zvýšené potreby a životné štandardy. Vedzte, že bez mnohých by ste sa, keby ste boli v núdzi alebo len tak zo samotného rozhodnutia ich nevlastniť, isto iste zaobišli. Napríklad taký monitor dychu alebo vysielačka...

 

Keď máte dieťatko uviazané na sebe, žiaden monitor dychu nepotrebujete, lebo ho plne cítite a vnímate nielen prostredníctvom hmatu a vzájomnej blízkosti, ale aj podľa dychu, vôni, teploty tela, mrvenia sa a samozrejme aj iných zvukových prejavov. Malé bábo nepotrebuje veci, predmety a ďalšie hračičky od výmyslu sveta, ale potrebuje VÁS - byť pri vás, cítiť vás, voňať vás, počuť váš hlas, kŕmiť sa podľa potreby, BYŤ jednoducho S VAMI. Tá prítomnosť matky či v prípade potreby ďalšej nosiacej osoby je nenahraditeľná.

 

Tak koľko musím za tú šatku dať...

Nosenie vám túto prítomnosť môže zabezpečiť hravo a nemusí sa radiť medzi tie horibilné položky a do kategórie "exkluzívne". Poviem vám, že pokiaľ si momentálne nemôžete dovoliť viac, tie ekonomické šatky stoja tak od cca. 40 Eur. A pokiaľ máte v okolí veľmi dobrú nosiacu dušičku, možno vám na začiatok nejakú tú šatku požičia. A možno aj na dlhšie obdobie, kým zistíte, že to fakt za to stojí.

A propos, aj s jednou šatkou si viete vystačiť aj na celé obdobie nosenia, pokiaľ zvolíte tú správne nosnú. Nie je treba mať viac, naozaj jedna je niekedy viac ako samotný kočík, ktorý vám v kúte stojí a ktorý možno vyberáte len pri "slávnostných" príležitostiach, lebo ste si jednoducho ten kontakt s dieťatkom zamilovali.

Je tu aj možnosť kúpiť použitú nosiacu pomôcku. V nosiacom svete platí, že používané sú zväčša v dobrej kvalite, ak sa o ne pôvodný majiteľ s láskou staral. Často sa môže pritrafiť, že objavíte pomôcku na nosenie detí z druhej ruky z drahšej rady, no vy môžete vlastniť tento kvalitný kúsok za oveľa prijateľnejšiu cenu ;-). Pri ergonomických nosiacich pomôckach všeobecne platí, že cena stúpa s úmerou kvality. Aj keď aj tu treba dávať pozor, aby bola pomôcka ergonomická v prvom rade, lebo v súčasnosti sú niektorí výrobcovia vynaliezaví a nazývajú ergonomickými pomôckami aj tie, ktoré nimi bohužiaľ nie sú.

 

A to si musím kúpiť aj tie doplnky k noseniu?

Ozaj nemusíte mať všetky tie ďalšie doplnky k noseniu ako návleky, nosiaca kukla, nosiaca šála, špeciálna zateplená a nepremokavá nosičská bunda, nosiaci pršiplášť, funkčné oblečenie, ochranné návleky na popruhy nosičov...  Pri troška fantázie nájdete niečo v skrini, čo dobre poslúži alebo si ich viete vyrobiť sami. Možno si ich dáte ušiť šikovnej krajčírke za lacnejší peniaz. Jednoducho viete improvizovať. Je pravda, že možno sa nie vždy cítiť tak úplne pohodlne, ako keby ste mali mať všetky tieto vymoženosti, ale budete sa cítiť bezpečne a krásne s tým naviazaným malým batôžtekom. A ono sa vám zavďačí za to množstvo lásky, za tie spoločné chvíle, ktoré vám pomôžu spoznať a naladiť sa na to svoje dieťatko dokonale. Nie je nič krajšie, ako sa spoznať priamo, kontaktom, vzájomnou prítomnosťou. Kedy keď nie v tom najrannejšom veku dieťaťa si chcete a môžete užiť taký vzájomný kontakt? Keď už budú vaši drobci väčší, budú chcieť behať, chodiť, budú chcieť byť slobodní. Nepremrhajte tú jedinečnú príležitosť! Ono nosenie fakt nestojí toľko, aby za to nestálo :-D

 

Ono nosenie fakt nestojí toľko, aby za to nestálo :-D

 

Ak chcete zistiť o nosení viac, knižka o nosení detí je vám vždy k dispozícii zdarma po vyplnení formulára nižšie

 

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor