Všetko je inak, alebo ako nosenie lieči dušu

Uverejnené 22. apríl 2015

Môj príbeh o tom, ako som sa dostala k noseniu nie je podľa mňa nejaký zaujímavý, no pre mňa je veľmi výnimočný a preto sa oň rada podelím.

 

Celé to začalo komunikáciou s jednou mojou priateľkou


Celé to začalo komunikáciou s jednou mojou priateľkou, Evkou. Minulý rok v máji sa jej narodil jej druhorodený syn a keď sme si občas napísali, vždy sme sa témou dostali aj k jej malému, ako sa im darí a veľmi ma zaujal spôsob jej starostlivosti oňho – látkové plienky, dojčenie na požiadanie, spoločné spanie a v neposlednom rade došla téma aj na nosenie v šatke.


Vďaka nej som zrazu videla, že starostlivosť o bábätko a prvé mesiace dieťaťa nemusia byť pre rodiča „za trest“, ako som si to vždy predstavovala, ale môže to byť obdobie nádherné, kedy si rodičia spoznávajú svoje milované očakávané dieťatko, môžu si ho maznať, ovoniavať, bozkávať, túliť...


Priznám sa, že spočiatku som si myslela, že moja vzťahová výchova bude spočívať najmä v dojčení na požiadanie. Prvé dni, či týždne po narodení dcérky som sa skutočne sústredila predovšetkým na dojčenie, na to aby malá vypila dostatok mliečka a aby mala dostatok fyzického kontaktu so mnou a s manželom. Prvé dva týždne sme skutočne len ležali spolu v posteli, oddychovali sme vedľa seba, alebo dcérka ležala na mojej hrudi a spinkala. Takto sme si vynahrádzali popôrodný bonding, ktorý žiaľ v pôrodnici v ktorej som rodila, chýbal a ja ako mladá prvorodička som sa bála žiadať si niečo „navyše“ oproti tomu, čo mi sami od seba poskytli. Tieto prvé týždne boli náročné a ja som bola veľmi citlivá na ostatných členov rodiny, ktorí chceli dcérku chytať na ruky, ako keby som potrebovala dohnať ten čas, čo sme boli po pôrode oddelené, aby sme sa znovu spoznali.

 

...odhodlala som sa dať si ju do šatky 


Až keď bola malá stará niečo vyše dvoch týždňov, odhodlala som sa dať si ju do šatky. Začínala som s Caboo predviazanou elastickou šatkou, od ktorej som čakala, že sa uviaže sama, avšak bola som sklamaná. Ťažko sa mi doťahovala, nevedela som tam dcérku dobre napolohovať. Ešte pred pôrodom som si od už spomínanej kamarátky Evky kúpila šatku, ktorú ona využívala pri svojom synčekovi. Jednalo sa však o lacnú šatku, alebo skôr obšitý kus plátna a viazalo sa s tým naozaj ťažko. Keď som dcéru do nej viazala, len som hrešila na celé šatkovanie, prečo je to také komplikované.

 

Keby som nemala správne informácie, asi by som celé nosenie v tej chvíli zabalila...


Keby som nemala správne informácie, asi by som celé nosenie v tej chvíli zabalila, no dala som si ešte jednu šancu a kúpila som si na bazáriku zanosenú Storchenwiege šatku. Vtedy sa môj názor na nosenie celkom zmenil a spolu s dcérkou sme si to začali obidve užívať. Maličká mala vtedy okolo 6-7 týždňov a začalo sa nám obdobie, kedy mi cez deň zaspinkávala takmer výlučne len v šatke a hoci som sa dovtedy sústredila na úspešné dojčenie, práve keď sme sa začali takto aktívne nosiť, som začala mať mliečka oveľa viac ako dovtedy, s dcérkou sme si tie chvíle zamilovali a dá sa povedať, že sme sa aj tak poriadne zamilovali do seba a spoznali jedna druhú a ja som sa konečne začala cítiť kompetentná byť jej mamou. Počas tých chvíľ, kedy mi tak nevinne driemkala schúlená ku mne som začala mávať až euforické pocity. Kedykoľvek som si ju mohla ovoňať, pobozkať, prihovoriť sa jej, ako ju ľúbim.


Dnes má dcérka už polroka, veľa krásnych odnosených chvíľ už máme za sebou a ja verím, že ešte oveľa viac takých chvíľ nás čaká.

 

Myslela som si, že nie je rozdiel medzi šatkou za 20 eur a šatkou za 100 eur.

Ešte som chcela napísať, že pred pôrodom som si veľa vecí predstavovala inak. Myslela som si, že nie je rozdiel medzi šatkou za 20 eur a šatkou za 100 eur. Teraz už ten rozdiel poznám na vlastnej koži. Myslela som si, že úplne stačí jedna šatka, prípadne nosič, hlavné je, že sa dieťatko nosí. Teraz už viem, že deti sa občas aj prekakajú, občas pozvrackajú a občas zašpiním šatku alebo nosič ja, napríklad keď obedujem, preto treba mať aspoň dva kusy nosiacich pomôcok, lebo zákon schválnosti je, že keď sa jediná šatka perie, dieťa má silnú potrebu nosiť sa a vtedy je to dobrá posilňovňa na bicepsy, keď ho máte nosiť na rukách. A posledná vec, v ktorej som sa riadne pomýlila a moja predstava sa diametrálne odlišovala od reality bol spôsob vychádzok vonku. Myslela som si, že nosiť v šatke budem dcéru najmä doma popri domácich prácach a vonku budem chodiť kočíkovať. Kúpili sme si celkom drahý nový kočík, ktorý nám už vyše štyroch mesiacov stojí odložený a ja som si k môjmu „nosiacemu arzenálu“ musela dokúpiť bundu s mikinou na nosenie a nosíme sa hrdo aj po vonku. Keď som kočíkovala, vadilo mi, že dcérka je odo mňa tak ďaleko a keď sa zobudila, čo bolo väčšinou veľmi rýchlo, vždy spustila plač, zatiaľ čo v šatke alebo nosiči sa budí (takmer) vždy spokojná a vyspinkaná.

 

„Temná“ stránka nosenia


Nejdem písať ďalšie značky šatiek, ktoré som vyskúšala, prípadne po ktorých túžim, to je totiž tá „temná“ stránka nosenia, že trošku zaťažuje rodinný rozpočet, lebo je to závislosť a človek si nosenie chce vyskúšať v rôznych materiáloch, prímesiach, gramážach. Ale to nie je tak podstatné, oveľa dôležitejšie sú tie city, ktoré naším bábätkám môžeme pri nosení prejaviť. To nenahradí ani ten najdrahší kočík, ani najzábavnejšia a najfarebnejšia hracia deka, či hojdacie kreslo. To naše deti cítia jedine keď sú blízko srdcu svojej mamičky a verím, že s tými pocitmi pôjdu do života ako s tou najväčšou istotou. S istotou, že sa vždy majú kam vrátiť, že náruč matky je im vždy otvorená.

 

Článok uverejnený so súhlasom autorky. Ďakujeme za možnosť zdieľať tento príbeh ;-)

 

 

Ak chcete zistiť o nosení viac, knižka o nosení detí je vám vždy k dispozícii zdarma po vyplnení formulára nižšie

 

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor