Keď chceš nosiť, musíš mať...

Uverejnené 17. apríl 2015


 

Didymos,  Girasol, Storchenwiege, Hoppediz, Ellevill, Natibaby, Pollora, Tekhni, Boba, Tula, Manduca, Kibi, atď. Určite ste sa s tým stretli, musíš si kúpiť tú alebo tú značku, lebo to nosenie v onej značke nebude pohodlné...

 

Ak ste už preskočili etapu začiatku nosenia, aj vy ste si určite položili otázku, že v čom je najlepšie nosiť? Keď ste zúžili výber svojej preferencie na istý typ nosiacej pomôcky, pri otázke aká značka je vhodná na nosenie, dostali ste sa priam do úzkych. Možno toto riešite aj pri staršom dieťati, lebo tých značiek je na výber veľa. Občas dostávate odpoveď, že nie tento, lebo tento má takéto obmedzenia, nie tento, lebo tento sa danej mamičke neosvedčil. Aj ja sa pristihnem, že niekedy, keď už sa daná osoba pýta konkrétne na značky, dám jej osvedčené typy. Ale zároveň podotknem, že najlepšie je danú pomôcku na nosenie vyskúšať, ak je taká možnosť... Nie je nad možnosť osobne získať pocit z danej pomôcky na nosenie a následne si vybrať podľa tohto vlastného vyskúšania.

 

Čo je vhodné na nosenie

S otázkami, čo je vhodné na nosenie detí, sa stretávam dennodenne. Tie otázky sa týkajú tak novorodencov, ale aj starších detí, týkajú sa elastických či pevných šatiek, ergonomických nosičov, Mei taiov, ring slingov, vakov na nosenie detí a ďalších pomôcok či doplnkov k noseniu detí. Zachádza sa do takých detailov, ako je nosnosť, vhodnosť pre dané obdobie v roku, či počasie, dĺžka nosenia, vzorové prepracovanie, spôsob tkania a ďalšie parametre výberu. Určite to nejednej osôbke zmýšľajúcej o nosení svojho nastávajúceho dieťaťa neuľahčí...

More parametrov a kritérií, kopec značiek, zväčša majú hlavu plnú informácií a strácajú sa v nich. Keď sa pridajú značky a vzory, začína niekoľkotýždňový či niekoľkomesačný hľadací maratón tej svojej vysnenej pomôcky na nosenie. Z každej strany sa pridávajú názory, ktorú značku by si mala zaobstarať, ktorá je tá "top".

Často sa zbytočne stráca čas hľadaním, ak už je dieťatko na svete, niekedy stačí siahnuť aj po osvedčenom prvom výbere a časom možno zameniť za inú pomôcku na nosenie. To obdobie nosenia, ktoré investuje do hľadania, už nenavrátite. Nie je nič nádhernejšie, než nosiť to malé drobátko na hrudi.

Na začiatok si treba ale uvedomiť, že mamičky odporúčajú často pomôcky na nosenie, ktoré vyhovujú práve im. Neznamená to automaticky, že budú vyhovovať aj vám, respektíve aj vášmu partnerovi, ak sa rozhodne nosiť aj on. Je to zásadný pohľad na vec a jeho uvedomením predídete sklamaniu. Zároveň odhliadnuc od šatiek, ďalšie typy pomôcok na nosenie sú určené pre rôzne vekové kategórie, rôznu nosnosť dieťaťa, s rôznymi prídavnými funkciami, možnosťami umiestenia dieťaťa, rozložením váhy dieťaťa na nosiacu osobu a podobne.

 

Musíš mať túto značku

Musieť je silné slovo, keď sa týka odporúčania istej značky pomôcky na nosenie. Na začiatok, nič nemusíte, fakt nič. Mimochodom núdzovo viete naviazať aj napríklad do uteráka, hoci to nie je na dlhé nosenie a nie je to dlhodobo pohodlné, ale keď nemáte nič poruke, tak aj to je záchrana v núdzi. Samozrejme toto neodporúčam v začiatkoch nosenia, ale ak máte už s uväzovaním isté skúsenosti.

Máte slobodu vo výbere a dané rady berte s veľkou rezervou. Niekto si nevystačí s pomôckou na nosenie za vyšší finančný obnos peňazí, no vy budete spokojne a pohodlne nosiť aj s cenovo nižšou triedou. A propos, nemyslím také pomôcky, v ktorých vás budú rezať plecia alebo vám nosenie po niekoľkých minútach bude spôsobovať bolesti. Vôbec nie! Naopak, výber je variabilný, takže pre rôzne skupiny osôb prístupný. A na začiatok ani nepotrebujete ísť do novej pomôcky na nosenie, ak nemáte dostatočný obnos peňazí, ktorý aktuálne môžete investovať do nosenia. Napríklad pevné šatky, ktoré mamičky zväčša využívajú od novorodeneckého obdobia, sa dajú zohnať aj z bazáru a sú často oveľa príjemnejšie a pohodlnejšie na nosenie, lebo sú zanosené, teda nosením zmäknuté. Ak však chcete investovať do kúpy vami vytúženej šatky, ani to nie je investícia do vzduchu. Ak sa vám časom daná šatka "preje", budete sa o ňu správne starať a nebude veľmi zničená, viete ju posunúť ďalej skoro za pôvodnú cenu.

 

Áno, teda odporučia vám určité značky, lebo ste v začiatkoch a nepoznáte isté parametre výberu danej pomôcky na nosenie. Ale to neznamená, že keď na danú pomôcku nemáte finančné prostriedky, že ich budete musieť z domáceho rozpočtu niekde naškrabať. Nie, nie je to nutné. Vôbec nie! Alternatív je veľa a máte možnosť výberu aj cenovo prijateľnejšej pomôcky na nosenie detí. Neexistuje jediná univerzálna nosiaca pomôcka, ktorá vyhovuje všetkým. Teda minimálne som sa s takou ešte nestretla.

 

Budeš potrebovať viac pomôcok na nosenie

Myslíte? Viete, že sú osoby, ktoré si vystačia na celé nosiace obdobie len s jednou pomôckou na nosenie? Nie je na tom nič zvláštne, pokiaľ im nosenie v danej pomôcke vyhovuje. V súčasnom svete, kde sa trh s nosiacimi pomôckami rozbehol, majú niektoré osoby viaceré pomôcky na nosenie. Keby sa šatka zašpinila a potrebuje vyprať, je v zálohe ďalšia. Jedna šatka je akási "pracovná, domácka", túto vonku neberieme. Vlastníme luxusné šatky na slávnostné príležitosti. Manžel zas potrebuje ergonomický nosič, lebo on sa predsa nebude "motať do tej deky", že? Na rýchle ponosenie máme ring sling. K tomuto oblečeniu mi ladí táto farebná kombinácia, k ďalšiemu zas onaká... Áno, sú medzi nami nosiace osoby, ktoré si nosenie vychutnávajú plnými dúškami. Skúšajú, experimentujú, čo im vyhovuje...

Ale vlastniť jednu pomôcku na nosenie nie je vôbec žiadnou hanbou. Je to absolútne v poriadku. Pravdupovediac, možno sa mýlim, ale myslím si, že prevažná väčšina nosiacich osôb má len jednu pomôcku na nosenie, ktorú ako dieťa rastie vymení za druhú pomôcku na nosenie. Nemusíte mať stohy pomôcok na nosenie, aby ste objavili lásku k svojmu dieťatku. Stačí vám fakt len jedna pomôcka. Pretože nosenie je o vytvorení si kontaktu na dieťa, o naladení sa na to svoje dieťatko a nosiaca pomôcka nám má byť v tomto dobrým sluhom ;-).

 

Rada na záver

Ak ste teda pred výberom nosiacej pomôcky, nemajte hlavu v smútku z množstva značiek či informácií. Vyberte si jednu, ak sa vám nebude páčiť, viete ju posunúť. Ak ak chcete vyberať a máte možnosť skúsiť pomôcku na nosenie, voľte osobnú skúsenosť, nie je nad tú sprostredkovanú. Môžete siahnuť po lacnejších či drahších variantoch. Cena je často tým hlavným kritériom výberu okrem dizajnu. Nemusíte mať značku, ktorá medzi nosiacimi osobami je práve jedničkou vo výbere. V tom nosiacom svete sa to totiž mení a často časom prichádzajú "do módy" nové ešte na Slovensku neobjavené šatky, ktoré fajnšmekri musia skúsiť, otestovať, vytvoriť si vlastný názor. Ale to nie je nutné v začiatkoch nosenia, teda ani vôbec to nemusí byť to, čo práve hľadáte. V minulosti nebolo toľko značiek na výber, teraz sa trh rozšíril. A kopec mamičiek či oteckov nosili a nosili svoje deti s láskou. Na vzťahu k dieťatku im to nič neubralo.

 

Nenoste značky, noste svoje deti ;-)

 

 

 

Ak chcete zistiť o nosení viac, knižka o nosení detí je vám vždy k dispozícii zdarma po vyplnení formulára nižšie

 

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor