Keď chceš šatkovať, musíš vedieť...

Uverejnené 14. apríl 2015

 

Kríž s kapsou, dvojitý kríž, klokan, slučka, koník, batoh, kapsa... Xbwcc, dh, giselle's back carry, shbc, ksk, sbcc (...)!

Začína to sľubne, ešte tomu rozumieme, ale keď prídeme ku skratkám anglických výrazov, znie to ako nejaký programovací jazyk!

 

Kreatívne nosenie

Nuž, dá sa povedať, že nosenie detí je ako umenie, čím viac ho ľudia užívajú, tým viac kreativity zapájajú. A nielen pri samotných spôsoboch viazania, teda úväzoch, ale aj pri samotných názvoch týchto úväzov. Maminky v očakávaní sú z toho celé domýlené, je to ako nejaká šifrovacia správa z fľaše :-D a už len pri tých názvoch sa im ježia vlasy: "preboha to nedám!" Alebo "kto sa má naučiť toľko úväzov, ktorých už ani samotným názvom nerozumiem?".

 

Včera...

Úprimne povedané, je to len niekoľko rokov dozadu, kedy ste mamičku s naviazaným dieťaťom nestretli ako bol rok dlhý. Dnes je to už bežné, hoci v menších obciach či mestách ešte stále raritou. Ale v tých väčších mestách už nemusíte hľadať nosiacu maminku, či  nosiaceho otecka ako ihlu v kope sena. Je nás stále viac a viac, ktorí nosenie milujeme. Ale zároveň pre nastávajúce maminky je to aj obava, ako sa v tej spletitosti informácií vyznať...

Tých pár rokov dozadu ste sa stretli zväčša len so slovenskými výrazmi respektíve s minimálnym množstvom anglických výrazov spôsobov uviazania. Boli to také všeobecné osvedčené tipy nosenia detí - nosenia v polohe na bruchu, v polohe na boku a v polohe na chrbte. Keď ste trošku "vbehli" do slangového slovníka nosiacich osôb, netrvalo dlho a rýchlo ste sa zorientovali v tomto nosiacom slovníku. Dnes sa ale k tomu pridali ďalšie výrazy. Úprimne sa vám priznám, že nie som ten priebojník sveta, ktorý musí mať "zmáknutý" každý výraz a nie za každou skratkou sa mi automaticky vybaví o aký typ úväzu ide... Nuž aj tento slovník začal rásť a možno bude potrebovať aj jeho písanú podobu :-D.

 

...a dnes

Veľakrát sa snažím vcítiť do koži nastávajúcich matiek, ktoré musia mať až hrôzu z týchto výrazov. Ale niet sa čoho báť! Nosenie detí nie je šport! Nie, nie je to žiadna súťaž, žiadne predbehovanie kto koľko toho vie, hoci niekedy sa to tak môže zdať... Práve naopak, často si vystačíte možno len s jedným maximálne dvoma spôsobmi na nosenie detí a možno aj celé nosiace obdobie. Teda ak využijete nosenie vpredu, na boku či na chrbte, môžu to byť tieto maximálne tri varianty nosenia pre celú dobu nosenia vášho dieťaťa. Vôbec vás to k ničomu nezaväzuje, nosiť môžete, ako chcete...  A často si jednotlivé spôsoby viazania zamilujete a už nedáte na tie vaše osvedčené postupy, či triky.

 

Stačí jeden ;-)

Keď prelomíte tú prvotnú obavu z nosenia a uviazania šatky, zistíte že si na dlhé obdobie aspoň teda na začiatku vystačíte absolútne len s jedným úväzom. Tento úväz je pre vás prelomový, lebo si na ňom trénujete vaše viazacie schopnosti, každým naviazaním sa zlepšujete, každým naviazaním sa cítite istejšie a bezpečnejšie. Dostávate cvik do ruky a krotíte na pohľad dlhočizánskeho hada neskrotnej látky.

 

Zamilovanie sa do nosenia

Začína sa vám nosenie páčiť a užívate si krásny pocit z nosenia. Časom sa smejete nad obavami z nosenia a vďaka láske, ktorú z nosenia vyžarujete, len tak mimochodom sa samotným nosením pýšite v okolí a tým mu dávate zelenú. Skúšajú to vaši partneri a zisťujú, že aj oni to vedia a často sa im to zadarí aj na prvý krát. Začínajú sa vás pýtať vaše kamarátky, ďalšie mamičky, nejde to do hlavy babke, dedkovi, ďalším osobám, ako to je možné, že to vaše dieťatko je pokojné a krásne si spinká aj dlhšiu dobu...

Nosenie sa vám zapáči a ako vám drobec rastie, skúšate úväz na bok, aby ste mu poskytli väčšiu stimuláciu a výhľad do okolia. Zisťujete, že to už vôbec ale vôbec nie je až také ťažké ako na začiatku, lebo už viete skrotiť dlhého hada! Práve naopak, ono to ide oveľa jednoduchšie ako v tých začiatkoch. Nosenie sa vám páči a možno sa zapáči tak, že skúšate aj ďalšie úväzy. No zistíte, že sa vám ten niekým odporúčaný úväz nepáči, tak sa vrátite k tej svojej obľúbenej variante. A tak sa spolu s vlastným dieťatkom vyvíjate v nosení a postupne objavujete jeho zákutia a možnosti. Ale viete, že to už nerobíte kvôli nejakej "súťaži" alebo preto, že to "musíte", ale preto že sa do nosenia zamilujete a nosenie je pre vás láska.

 

Už si nič nerobíte z toho množstva názvov úväzov, už si nič nerobíte z toho, že im nerozumiete alebo že ich neovládate... Ani nemusíte! Vy máte toho svojho obľúbenca a tomu ste verné. A niekedy vás možno kopne múza, pustíte fantáziu z uzdy a zaexperimentujete si. Možno vymyslíte niečo vlastné, niečo čo si jednoducho zamilujete a pomenujete si ho vlastným názvom... A možno keď v budúcnosti sa stretneme s novými úväzmi, možno sa nájde aj ten váš vymyslený medzi nimi a bude označený nejakou skratkou a ja mu zas nebudem rozumieť :-D. 

 

O obľúbených úväzoch

A začínajúca mamička sa len zhrozí nad tým množstvom názvom a vy jej poradíte ten váš obľúbený. A zväčša tých populárnych úväzov nie je veľa, takže sa mamičky často zhodnú na tom prvom začínajúcom úväze pre mamičku. A keďže mamičky, ktoré nosia, si už prešli pravdepodobne podobným vývojom, rovnako mamičke dodajú istotu, že nosenie je nádherné a že to zvládne...

 

 

Magický kľúč do sveta nosenia

A že sa toho netreba báť, treba prekročiť ten prah strachu, lebo za ním nás čakajú nádherné dvere do sveta lásky a objavovania lásky k dieťatku a k sebe samej skrze nosenia. Láskyplné nosenie nastávajúce mamičky, či oteckovia. Vedzte, už nemusíte vedieť milión spôsobov uviazania... Stačí vám jeden, ten jeden magický kľúč do sveta nosenia ;-)

 

 

Ak chcete zistiť o nosení viac, knižka o nosení detí je vám vždy k dispozícii zdarma po vyplnení formulára nižšie

 

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor