Mamka, ja sa nechcem dnes niesť

Uverejnené 10. január 2015


 

Pamätáte na tie prvotné obavy, keď ste začínali nosiť deti a na reakcie okolia? Pozor naučíš si ho na nosenie a ono sa bude len chcieť nosiť! Stále mi to znie niekde vzadu v hlave. A stále sa tieto isté otázky ozývajú zo strany nových záujemcov o nosenie detí. Dnes vám však rozpoviem môj vlastný príbeh založený na výroku mojej dcérky, ktorá jasne vyhlásila: "Mamka, ja sa nechcem dnes niesť".

Táto veta je prelomová, moja dcérka sa už nechce nosiť, už je to len sporadické. Keď si občas prezerám fotky nosiacich maminiek, príde na mňa nostalgia. Škoda, že už nastal čas, keď prišla do svojho vývojového bodu a zvládne aj dlhšiu prechádzku sama. Ach, aké krásne to boli momenty, mať ju tak uviazanú, pri srdiečku, na sebe... Áno, príde sa ešte potuľkať, ale už rýchlo zoskakuje, lebo jej detská zvedavosť a chuť neustále niečo objavovať je obrovitánska...

Na druhej strane, prišlo to ako vzájomné zosúladenie, keďže ja už som ju nosiť z hľadiska mojich fyzických schopností nevládala. A aj manžel už začínal pociťovať limity svojich telesných zdatností. Predsa len niečo vyše 22 kíl je už aj na neho vcelku dosť, no ako rýchla posila v čase nutného presunu z miesta A na miesto B je stále nosiaca pomôcka v pohotovosti a využívaná nad svoju udávanú nosnosť.

 

Prečo sa vlastne bojíme, že dieťa bude "závislé" na nosení?

Určite ste sa s týmto výrokom stretli. Pozor, keď ho naučíš na nosenie, už sa ho nezbavíš! Z kade plynú tieto "proroctvá" okolia? Prečo je spoločnosť nastavená tak, že prirodzený kontakt je vlastne neprirodzený? Určite treba za tým hľadať historické vplyvy výchovných metód, iné nastavenie terajších či našich (česť výnimkám samozrejme) rodičov, obraz ženy vytváraný spoločnosťou a možno aj nedostatok lásky a prirodzeného kontaktu získaného vo vlastnom živote. Samozrejme spájajú sa s tým ďalšie mýty, ktoré hovoria o "škodlivosti" nosenia detí. O tých sa tu však nebudem zmieňovať, dočítate o nich aj v mojej knihe, ktorú sme pre vás napísala (stiahnite si ju zdarma). Pozrime sa však na to, čo sú to mýty či predsudky.

 

Predsudky skôr brzdia, ako posúvajú dopredu! Za predsudkami sa zväčša skrýva strach, strach z nepoznaného, strach z niečoho nového. Wikipédia píše o predsudku ako o "zakorenenom úsudku či názore, ktorý nie je založený na spoľahlivom poznaní, ale na obyčajnom mienení či predpoklade. Obvykle vychádza z nesprávneho zovšeobecnenia alebo iného zjednodušenia skutočnosti" (zdroj tu). Zväčša tieto predsudky vychádzajú od osôb, ktoré s danou skutočnosťou nemajú skúsenosť. Chýba skúsenosť, chýba osobný prežitok, chýba správny názor.

 

Nedajte na nesprávne domnienky okolia! Urobte si vlastný pohľad na vec! Noste svoje deti, lebo len tak zistíte jeho prínosy a pozitíva. Nebojte sa prekonať prvotný strach, strach je len myšlienka, ktorá vás negatívne v danú chvíľu ovplyvňuje. Je možné prekročiť svoj strach a dať sa nosenie detí. Poviem vám, je to možno jednoduchšie, ako si myslíte na začiatku! No dobre, tak na začiatku to možno nie je úplne ideálne, možno to nie je také "easy"... No vedzte, že už nás je veľa nosiacich osôb, mamičiek, ba aj oteckov, babičiek, či dedkov. Kedykoľvek sa na niekoho so skúsenosťami viete obrátiť.

 

Bude dieťa nesamostatné, keď bude veľmi nosené?

Viete čo? Sebavedomie mojej trojročnej dcérky ma niekedy prekvapuje. Samozrejme, sú momenty, kedy je veľmi ostýchavá. Ale ja v jej veku som sa ani zďaleka nechytala s takým sebavedomím a výrečnosťou! Nuž ja som nemala to šťastie byť nosená...

Keď vidím, ako sa nebojí vzdialiť ďalej odo mňa, aj keď samozrejme musí cítiť bezpečie v pozadí. Keď vidím, ako sa sama vyberie do tmy a nemá s ňou problém. Keď vidím, ako sa jej darí pomaly nadväzovať kontakty s okolím najmä s deťmi v jej veku, tak si poviem: stálo to za to! Keď viem, čím si v istom období preskákala, keď bohužiaľ vplyvom nesprávnych osôb na nesprávnom mieste sa dostala do nesprávnych situácií a bohužiaľ nastali aj isté menšie ťažkosti a ako sa na nám postupne aj vďaka vzájomnému kontaktu darí eliminovať isté bloky, hoci pomaly ale isto. Vtedy si poviem, niet nad nosenie detí! Niet nad vzťahy vytvorené na vzájomnej blízkosti! Vzájomná dôvera vybudovaná na intuitívnej a bezpodmienečnej lásky má veľmi silné základy!

Takže o samostatnosti tu niet čo pochybovať! Nosené dieťa vie vždy, že sa môže pevne oprieť o osobu, ktorá ju nosila. Že bude stáť pri nej, aj keď bude možno vzdialená na stovky kilometrov. Že je tu pre ňu a že sa vždy môže vrátiť do jej bezpečnej náruče. Nosené dieťa vám dá najavo, keď už z nosenia vyrastie! Keď ho už nosenie bude v jeho objavovaní sveta "obmedzovať". Keď bude potrebovať vlastnú slobodu a voľnosť. Preto sa nebojte to vaše nosiť! Viete na začiatku je to malé drobátko, ale čoskoro vám "uletí z hniezda" a tieto roky sa už nedajú nikdy viac vrátiť späť. Možno ešte ponosíte niekedy, ale predsa len staršie a ťažšie dieťa je už fyzicky náročné nosiť a musíte zvážiť starostlivo aj svoje fyzické hranice. Preto si užívajte nosenia od mala, od narodenia.

 

A kedy sa už nebude chcieť nosiť?

Tak to je veľmi individuálne. Psychomotorický vývoj každého dieťaťa je jedinečný a aj jeho potreba sa nosiť je individuálna. Možno to príde už skôr a možno sa bude chcieť nosiť až do predškolského veku. Ale určite vám dajú signál, keď sa nosenia nabažia. Ktovie, ja dúfam, že aj na moju ešte tie nosiace chúťky prídu ;-) Ale to by musela trošku zhodiť, lebo moje fyzično už tak nestačí alebo že by mamka trošku viac nabrala na kondičke?

Pokiaľ bude potreba nosenia naplnená bez výhrad, dieťa sa rýchlejšie osamostatní a odpúta.

 

 

Ak chcete zistiť o nosení viac, knižka o nosení detí je vám vždy k dispozícii zdarma po vyplnení formulára nižšie

 

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor