Inšpiratívne stretnutie

Uverejnené 16. november 2014


Tak som si urobila výlet a to rovno vzdelávaco-relaxačný! Relaxačný preto, že som si dopriala výlet bez mojej malej drobuľky a mojej rodinky, a trochu som zmenila prostredie. Vzdelávací preto, že som chcela načerpať inšpirujúce informácie z prednášky o kontaktom rodičovstve vedenou Luckou Harnošovou - lektorkou a propagátorkou kontaktného rodičovstva a spoluorganizátorkou konferencie Aktivní rodičovství v Čechách. Stretnutie bolo nabité mnohými podnetnými informáciami a úsmevnými "kontaktnými" príbehmi z vlastného života lektorky. Z celej prednášky bolo cítiť úžasné prepojenie medzi rodičmi a deťmi, ale aj rodičmi navzájom. Pretože ako sama lektorka píše: "princípem kontaktního rodičovství je „napojení se" na vlastní jedinečné dítě a jeho plné přijetí – takového, jaké je. K tomu je nezbytná bezpodmínečná láska k dítěti a naše otevřená mysl i srdce ke změnám, které přicházejí."

No nebudem vám teraz rozprávať o jednotlivých bodoch prednášky, to nie. Snáď niekedy nabudúce. Ale práve naopak, chcem sa s vami podeliť o moje pocity - pocity matky, pocity ženy, pocity partnerky. Prednáška bola uvoľnená, no veľa bolo písané "medzi riadkami" - v odmlkách a zamysleniach sa samotnej lektorky. Práve tieto momenty boli pre mňa extrémne silné, pretože mi poskytli priestor na zamyslenie sa.

 

Čo som si uvedomila ako matka

Tak ako som to vnútorne cítila, potvrdilo sa mi, že napojenie matky na dieťa je hodne intuitívne. Je dôležité vnímať svoj vnútorný hlas a svoje dieťa. My ženy sme dosť intuitívne, veľa vycítime a vieme sa často ľahšie "napojiť" na vlastné dieťa aj skrze toho, že sme to dieťatko pod srdiečkom nosili už deväť mesiacov pred narodením. No niekedy máme tendenciu túto schopnosť potlačovať respektíve vplyvom životných udalostí ju máme trošku zablokovanú. Okolie nás v nej nepodporuje, racionálne nastavená spoločnosť či múdre rady zvonku nás zväčša nezachránia, ak sa s nimi nestotožňujeme. Ale ani nemusíme! Je len a len na nás, ako sa o naše malé stvorenie chceme starať, koľko lásky, spoločného dotyku, osobného kontaktu a iné prežívanie mu chceme dopriať. Je len a len na nás, ako sa rozhodneme. Intuícia nám vždy dobre napovie. A ak jej dáme priestor, ak začneme načúvať čo nám vnútro a srdce hovorí, pomaličky si budeme túto schopnosť pestovať a utvrdzovať.

Viete nemám rada škatuľkovanie a zaradzovanie ľudí a obzvlášť matiek do nejakých kategórií. Každý má právo výberu koľko toho "kontaktu" chce svojmu drobcovi venovať. Nie je dôležité splniť všetky kritériá, aby vám niekto "udelil" ocenenie, že ste osobou, ktorá sa venujem deťom v zmysle už spomínaného kontaktného rodičovstva. Možno nesplníte ani jeden, ale nájdete si iný spôsob napojenia sa na vlastné dieťa. Nie je to žiadna súťaž! Materstvo je práve naopak často hľadanie harmonického vzťahu s dieťaťom a vytvorenia si vzájomného láskyplného a rešpektujúceho vzťahu. A je len a len na vás, akú cestičku si zvolíte!

Je úžasné zapájať manželov, partnerov, teda naše polovičky do starostlivosti o deti. Potvrdila to v mnohom aj Lucka Harnošová. Osvedčilo sa mi to aj vo vlastnom živote. Nie je to o tom, že na mužov príde rad, keď dieťa bude vedieť verbálne komunikovať. Práve naopak, otcovské cítenie a napojenie sa na dieťa rovnako zohráva dôležitú úlohu, a to už od narodenia. Práve možnosťou preberať starostlivosť o deti vypestujeme v nich nové schopnosti, o ktorých ani nevedeli, vzbudíme emócie, o ktorých ani netušili. Pomôžeme im naladiť sa na nové stvorenie, ale aj zvyšujeme ich otcovské kompetencie a zodpovednosť za samotné dieťa. A na druhej strane, aspoň my mamky budeme mať trochu viac času na seba a na oddych ;-).

 

Čo som si uvedomila ako žena

Lucka Harnošová je pre mňa veľmi inšpirujúca žena, ktorá sa neustále vzdeláva nielen v oblasti starostlivosti o deti, ale aj ako žena, ktorá svoje povolanie či priam poslanie miluje. Sama potvrdzuje to známe klišé, s ktorým hodne súhlasím, že ak chce matka vysielať spokojnosť smerom k dieťaťu, musí byť v prvom rade spokojná sama so sebou. A to po všetkých smeroch! A teda aj v sebarealizovaní sa a v realizovaní svojich snov či životného poslania! Každá žena by mala naplniť svoje vlastné túžby a predstavy, aby bola spokojná. Myslím si, že je to cieľom mnohých z nás. Ak budeme spokojní sami so sebou, ak budeme vykonávať činnosti, ktoré robíme s láskou, budeme vyžarovať lásku. A zároveň by sme si mali dať čas a priestor pestovať tú lásku aj smerom k samej sebe ako k žene.

Byť v harmónii so  sebou, to je vec, na ktorú mnohé maminy zabúdajú. Mnohokrát sa pre dieťa a rodinu obetujú na úkor zanedbania vlastného rozvoja a dávania si lásky smerom k samej sebe. No aj z mojej vlastnej skúsenosti, láska smerom k samej sebe je priam nutná, aby sme ju dokázali vyžarovať navonok. Viem, nemusí to byť práve najľahšie. Aj ja som žila v období, keď som sa extrémne obetovala pre všetkých, len som si nevedela nájsť čas pre seba samú. Ale toto nie je cesta! Ja viem, že ako maminy nemáme toľko času na seba samé, ale niekedy je vhodné vedieť povedať niekedy "nie" hoci aj vlastnému manželovi, dieťaťu na niektoré požiadavky či aktivity a nájsť si ten čas pre seba a trošku si dopriať oddychu a lásky. Potrebujeme to, určite! Ja si tú sebelásku musím rozvíjať. Dlho som ju mala v sebe umlčanú, takže si lásku k sebe pestujem ako kvietok každým dňom hoci len v tých pár minútach a niekedy mi to vydá len na tú lásku v myšlienkach.

 

Sebarealizácia spolu s duchovným rastom sú pre mňa rovnako dôležité ako venovať sa vlastnému dieťaťu. Úprimne sa vám priznám, že až to "zastavenie", ktoré mi príchod môjho dieťaťa do života priniesol, to obdobie tehotenstva, pôrodu a materstva, ma nakoplo k osobnému rozvoju mnohonásobne viac ako nejaká profesia, ktorej som sa doteraz venovala! To, že som sa túžila na to dieťa napojiť a pochopiť ho, ma primälo k oveľa hlbšiemu osobnému rozvoju. Pretože deti nám zrkadlia naše nedostatky vo všetkých smeroch. Deti prichádzajú na svet čisté a mnohé práve kopírovaním nášho nastavenia odzrkadľujú naše myslenie, či správanie. A keď vidíme isté správanie či prejavy našich detí a budú nám veľmi povedomé (skopírované z nášho správania), respektíve ak pochopíme isté súvislosti správania s ďalšími skutočnosťami a dianím v rodine, vtedy zistíte mnohé o sebe a budete možno chcieť isté svoje návyky prepisovať a meniť.

Sebarealizácia je rovnako dôležitá aj počas materskej, či už vás materstvo napĺňa na 100% alebo túžite po vlastnej realizácii v inej oblasti. Pre niekoho to môže byť kuchyňa, šport, venovanie sa ručným prácam či iné hobby, pre niekoho to môže byť práve rozvíjanie svojich nových kompetencií. Je veľmi fajn, ak si viete nájsť na svoje záľuby čas a priestor, nikdy neviete čo vám život prinesie a kde sa budete môcť uplatniť. Mnohé ženy svoje poslanie totiž našli až pri materstve. Myslím, že práve materstvo nám poskytuje priestor na taký "reštart" našej mysle, osobných hodnôt a nastavení. Takže nepremrhajte tieto šance ;-)


Čo som si uvedomila ako partnerka

Partner v materstve zohráva dôležitú úlohu, veď je pri nás stále a bol aj pri tom nádhernom okamžiku, keď bolo dieťa počaté. Často sa niektorým mamkám stáva, že v materstve je na prvom mieste dieťa či deti na úkor partnera. Keď ide o uspokojovanie potrieb, na prvom mieste sú požiadavky tých najmenších, až potom tie partnerove. No takéto uprednostňovanie dieťaťa má aj isté úskalia, ktoré sa možno na začiatku neprejavia, no časom môžu doniesť so sebou aj isté riziká. Partner sa môže cítiť byť odstrčený, necíti podporu a uznanie, málo sa mu venujeme. Z krátkodobého hľadiska sa dajú tieto nástrahy pri partnerovom pochopení prekonať, ale z dlhodobého hľadiska môžu vyústiť do rôznych vážnejších partnerských nedorozumení a konfliktov... Nebudem sa o nich rozpisovať, pretože príbehov na túto tému je veľa. Ale je veľmi dôležité nájsť si čas aj na partnera, venovať mu ten kúsok času zo dňa, však často pri materskej je to on živiteľ a potrebuje našu oporu a porozumenie. Buďme mu vždy nablízko a neuprednostňujme deti za každú cenu. Nestojí to vždy za to!

Tak ako sa staráme o deti, tak by sme mali partnerský vzťah pestovať. Teraz nemám na mysli pozornosť venovanú našej mužskej časti rodiny. Skôr mám na mysli rozvíjanie vzájomného partnerského života ako takého. Neustále prinášať do neho vietor, novú energiu, nové uplatnenie. V tomto sa priznám mám resty. Lucka Harnošová sa v rámci svojej prednášky často zmienila o niektorých rozvojových aktivitách v tomto smere. Nie nebudem ich tu spomínať, to sú veľmi súkromné záležitosti. Ale je pre mňa veľkou motiváciou, ako sa o rozvoj partnerského života spolu so svojím manželom snažia. V partnerstve nie je všetko vždy len ružové... No je veľmi dôležité aj túto kvetinu polievať a pestovať.

 

Čo som si uvedomila ako matka, žena a partnerka ako súčasť rodiny

Asi jedným slovom - hoci deti nepočujú, nevidia respektíve nie sú pri istých skutočnostiach diania rodiny, všetko vždy cítia a intenzívne vnímajú. Všetko čo vyžaruje z nás, čo vyžarujeme k nim, nám plne zrkadlia - svojimi náladami, svojimi verbálnymi či neverbálnymi prejavmi a svojím konaním. A len keď budeme sami so sebou spokojné ako matky, ženy a partnerky, môžeme vyžarovať najväčšiu spokojnosť a harmóniu. A deti nám túto plnú spokojnosť a harmóniu budú zrkadliť. No a ja si z celej prednášky beriem za svoje, že sa budem ešte viac snažiť o naplňovanie tejto osobnej spokojnosti, pretože viem, kde mám svoje resty. Takže ak chcete pridajte sa ku mne, aspoň v tom nebudem sama ;-)

 

PS: Ten výlet sa konal trochu dávnejšie...

 

 

Ak chcete zistiť o nosení viac, knižka o nosení detí je vám vždy k dispozícii zdarma po vyplnení formulára nižšie

 

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor