Prečo najmenší milujú stiesnené prostredie?

Uverejnené 11. november 2014


Určite sa to stalo aj vám! Krásne si vykračujete spolu s naviazaným dieťatkom a okoloidúci vás zastavia: "preboha veď tomu dieťatku je tam pritesno a nemôže sa pohybovať". Stalo sa to aj mne a stáva sa to mnohým nosiacim osobám...

Niekedy v rámci šíriacej osvety by som najradšej na chrbátik nosiacej pomôcky našila veľavravný nápis: "prosím nerušte ma, pri mamke a tatkovi mi je najlepšie!" Nie každý sa opýta a nie všetci pochopia dôvody, prečo detičky majú rady nosenie... Možno aj vám vŕta v hlave otázka, prečo sa tie najmenšie deti chcú nosiť v takej uzavretej a pritesnej polohe. Prečo hlavne tí najmenší milujú zovretie a zúžený priestor, ktorý im poskytuje nosiaca pomôcka? Poskytuje im takýto priestor dostatok pohybu alebo ich v motorickom vývoji obmedzuje?

 

Priestor a nosenie detí

Keď sa na nosenie pozrieme zblízka z hľadiska priestoru, ktorý je vytvorený medzi nosiacou osobou a noseným dieťaťom, je tento priestor úzky a tesný. Dieťa je priam "prilepené" na nosiacu osobu. Najmä novorodenci a menšie batoľatá sú vzhľadom na ich ešte nevyvinuté chrbtové svalstvo a "neschopnosť" držať ťažkú hlavu zabalené skoro celé do látky nosiacej pomôcky - od nožičiek až po zátylok. Z jednej strany je teplá hruď či chrbát nosiacej osoby, do ktorej sa občas novorodenci zabárajú ručičkami. Z druhej strany zovretie poskytuje viac či menej elastická látka pomôcky na nosenie. Látka nosiacej pomôcky by mala byť dostatočne pevne utiahnutá, aby bábätku poskytovala oporu celého tela a chránila pred vypadnutím. Telo nosiacej osoby spolu s látkou pomôcky na nosenie detí vytvára akýsi vak, v ktorom sa dieťatko nachádza. Napriek tomu je dieťatku v takomto úzkom zovretí veľmi príjemne. Tento limitovaný priestor poskytuje pre dieťa úľavu a bezpečie. Nepokojné deti umiestnené do nosiacej pomôcky sa zväčša upokoja.

 

Pohyb a nosenie detí

Dieťa umiestnené v pomôcke na nosenie má veľa možností na pohyb. Nosenie podporuje motorický vývoj novorodenca. Telo nosiacej osoby zabezpečuje tlmené pohybové stimuly, na ktoré dieťa reaguje vlastným pohybovým aparátom. Na každú pohybovú akciu nosiacej osoby dieťa musí reagovať vlastným pohybom, čím sa stimuluje rovnovážne teliesko. Do hry samozrejme vstupuje pôsobenie gravitačných síl zeme, ktoré je tlmené vzájomným pripútaním dieťaťa k nosiacej osobe prostredníctvom nosiacej pomôcky. Týmto sa podporuje rovnovážny zmysel dieťaťa. Prostredníctvom rovnovážneho telieska prichádza do mozgu mnoho informácií, a preto napomáha rozvoju nielen pohybových ale celkovo duševných schopností dieťaťa.

"Dieťa je pri nosení stále v kontakte s pohybom matky a tým nielen posilňuje vestibulárny systém, ale aj prežíva vestibulárnu slasť(...). Stimulovaním vestibulárneho systému od narodenia zabezpečíte, že dieťa bude motoricky istejšie a zdatnejšie. Nosením na vlastnom tele ho totiž učíte vyrovnať sa so zmenami polohy ešte skôr, ako sa dokáže pohybovať vo zvislej polohe samo," hovorí klinická psychologička Mrowetz viac info tu. Práve táto vestibulárna slasť vysvetľuje, prečo nielen novorodenci milujú zmeny polôh, ale prečo deti priam zbožňujú kolísanie, či hojdanie.

 

Dieťa v prenatálnom období

Tak som vám trošku podtitulom napovedala, kde treba hľadať vysvetlenie. Áno je to tak, v prenatálnom období. Spomínali sme pohybový rozvoj dieťaťa. Rovnovážne teliesko poskytuje podnety pre rast a spojenie nervových dráh pre všetky oblasti vnímania. Jednou z takýchto oblastí je aj hmat, ktorý sa rozvíja ako jeden z prvých zmyslov vnímania. Dieťa vďaka hmatu naráža v beztiažovom plodovom vaku maternice na jej obal a rúčkami sa dotýka okolia. Naráža na elastickú, pritom pevnú časť plodového obalu, ktorá mu poskytuje odpor.

Prenatálne dieťa sa počas tehotenstva nachádza vo veľmi úzkom priestore. V tomto priestore sa pohybuje, zlepšuje svoju motoriku a spevňuje svalstvo, ale i oddychuje a relaxuje. Tento priestor je prvé prostredie, s ktorým prichádza do kontaktu. Tesné prostredie znamená pre neho pocit istoty a bezpečia. Pocit bezpečia umocňuje súhrn všetkých stimulov, ktoré sa k prenatálnemu dieťaťu dostávajú z vnútorného ako aj vonkajšieho prostredia. Teplá plodová voda napomáha udržiavať termoreguláciu. Pravidelný rytmus tlkotu srdca, dychu matky, šumu krvi či ďalších procesov prebiehajúcich v matkinom tele, vôňa plodovej vody, tmavšie prostredie maternice, hlas matky a ďalšie zvukové a svetelné impulzy - to sú mnohé podnety, s ktorými sa prenatálne dieťa stretáva. Tie si zároveň uchováva v pamäti aj po narodení.

 

Prečo najmenší milujú limitovaný priestor?

Po pôrode sa dieťa dostáva z bezváhového stavu a z limitovaného priestoru do voľného priestoru, kde pôsobí gravitácia. Pre dieťa sú to výrazné a zaťažkávajúce zmeny, s ktorými sa vzhľadom na svoju nevyvinutú schopnosť vôľovo ovládať svoje svalstvo ťažko vyrovnáva. Práve nosením a imitáciou prostredia maternice mu umožníme tieto prechody z beztiažového prostredia lepšie znášať. Novorodenec po narodení očakáva rovnaké prostredie ako v maternici, to znamená pevné zovretie vo vonkajšom prostredí, to znamená pevné objatie matkiným telom.

Dieťa potrebuje odpoveď na svoje pohyby v (tesnom) priestore, tak ako mu bolo dopriate v maternici. Je dokázané, že matkina hruď má termoregulačné vlastnosti, jej koža poskytuje približne rovnaký odpor ako odpor plodového obalu, vôňa matkinho tela a obzvlášť bradaviek má vôňu plodovej vody; dieťa na matkinej hrudi zažíva temer rovnaké sluchové, hlasové, čuchové a hmatové podnety ako v maternici. Toto sú všetky pocity, ktoré dieťaťu poskytujú pocit bezpečia. Tak ako v maternici, tak aj pri nosení napriek limitovanému prostrediu dostatok priestoru na pohyb a množstvo pohybových akcií, na ktoré reaguje.

 

Je naozaj obmedzenie priestoru tak dôležité?

Rozpoviem vám jeden príbeh, ktorý ma presvedčil o dôležitosti limitovaného priestoru pre dieťa. Mladý otecko je na prechádzke so svojím novonarodeným bábätkom. Kolíše ho v kočiari, pokiaľ je bábätko pokojné. Keď začne plakať, berie bábätko do náruče do kolískovej polohy, obvinie ho svojimi veľkými rukami. No dieťa naďalej plače... Otecko ani na chvíľku nezaváha a rýchlo uviaže dieťa do šatky na svojom tele. Novorodenec nečakane utíchne...

Vidíte? Dieťa naozaj potrebuje tesné prostredie a prítomnosť tela nosiacej osoby, ktoré mu pripomína bezpečie maternice. Práve limitovanosť tohto prostredia je jedným z dôležitých prínosov nosenia detí. Keby som nebola svedkom tohto príbehu, tak by som sa nad týmto faktom pravdepodobne nezamýšľala a nepripisovala mu takú dôležitosť. Ale práve po tomto príbehu som pochopila, že tesnosť priestoru je jedna z veľmi dôležitých výhod, ktorú nám nosenie detí poskytuje.

 

Limitovaný priestor pomôcky na nosenie umiestnenej na tele nosiacej osoby poskytuje pre dieťa úľavu a bezpečie.

 

 

Ak chcete zistiť o nosení viac, knižka o nosení detí je vám vždy k dispozícii zdarma po vyplnení formulára nižšie

 

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor