Nosenie (nie) je pre otcov

Uverejnené26. október 2014


Často sa stretnem s reakciou, že zväčša mužská časť populácie dáva noseniu nálepku "vyhradené pre ženy". Prečo je tomu tak? Čo spôsobuje, že muži neprijímajú častejšie nosenie detí? O čo sa ochudobňujú, ak nosenie vehementne odmietajú? To všetko sa budem snažiť na pozorovaní okolia rozobrať v nasledujúcich riadkoch.

 

Prečo muži nechcú nosiť?

V mnohom sa na odmietavom prístupe k noseniu podpisuje paternalistický prístup k výchove našich detí, kde je muž postavený do role silného ochrancu a živiteľa rodiny. Tradicionálne role ženy a muža boli dlho zakorenené v podvedomí našej spoločnosti. Úloha ženy spočívala v starostlivosti o deti a domácnosť, muž zabezpečoval obživu pre rodinu. Pre niektorých mužov môže byť preto trošku obtiažnejšie prevziať niektoré "ženské" časti starostlivosti o svojich potomkov. Domnievam sa (ale opravte ma drahí oteckovia, ak to tak nie je), že niektorí muži neradi ukazujú svoje city navonok pred ostatnými. Aj to môže byť istým spôsobom prekážka pri nosení, pretože pri nosení odkrývame časť svojich vlastných pocitov a emócií.

Iní sa možno stránia nosenia, pretože im nosenie nemusí vyhovovať z dôvodu farieb použitých na niektorých pomôckach na nosenie. Nosenie považujú skôr za ženskú záležitosť určenú pre ich jemnejšiu polovičku. Pestrofarebné pomôcky na nosenie so sýtymi farbami môžu na mužov pôsobiť veľmi žensky, a preto sa noseniu obzvlášť na verejnosti môžu vyhýbať. Zároveň niektoré sofistikovanejšie pomôcky na nosenie detí či zložitejšie techniky pri uväzovaní dieťaťa pre niektorých môžu byť nepohodlné. Muži totiž milujú jednoduchosť nielen vo farbách, ale aj v spôsoboch manipulácie a umiestňovania pomôcky na nosenie detí. Potom je na nás ženách, aby sme mužov povzbudili v príležitosti nosiť deti. Takže drahé žienky, ak vášmu mužovi nosenie spočiatku nevonia, podporte svoje polovičky v nosení ideálne vlastným príkladom.

 

Muž je súčasťou rodiny

Muži sú súčasťou rodiny, dali základ novému životu a rodine. Preto my ženy nezabúdajme podporovať naše drahé polovičky v zdieľaní tých najkrajších momentov po narodení dieťaťa. Oteckovia nie sú v rodine na "návšteve", sú jej súčasťou a staviteľom. Umožňujme im zdieľať čo najviac okamihov s bábätkom, podporujeme ich neustálu prítomnosť pri napredovaní a vývoji dieťaťa. Dajme aj našim oteckom možnosť byť súčasťou rodiny, nechajme im čas na zblíženie a najintímnejšie chvíľky s bábätkom. Vytvorme im vlastný priestor a čas na spoznávanie sa so svojím potomkom. Lebo len vtedy rozkvitá medzi oteckom a dieťaťom to nádherné vzájomné puto. My mamičky určite oceníme tie chvíľky, keď si budeme môcť vychutnávať trošku oddychu a relaxu pre nás samé.

 

Aj oteckovia milujú dotyky a nežnosť

Viete ten odmietavý postoj k noseniu je vždy len na počiatku. Keď pomôžete oteckovi uviazať si dieťatko na brucho, vtedy zažije tie krásne chvíľky a už si pravdepodobne túto príležitosť viac nenechá ujsť. Nosenie je veľmi dobrou príležitosťou, aby si otecko priblížil ten pocit, keď bolo dieťatko v maminom brušku. Môže si vynahrádzať tento čas práve nosením. Spomínam si na jedno video, ktoré som zahliadla v správach. Mužom na brucho pripevnili prístroje, ktoré vysielali podobné stimuly a pocity, ako keď je dieťatko v bruchu maminy. Všetci prežívali radostné pocity a niektorí priam od samotnej blaženosti plakali.

S nosením je to nesmierne podobné. Vzájomné cítenie sa telo na telo umocňuje spoločné poznávanie sa. Táto neverbálna komunikácia (teplo, vôňa, hlas, dotyk, zvuk dýchania a rytmus pravidelného tlkotu srdca či chôdze) je veľmi obohacujúca. Doprajme našim oteckom možnosť nosiť, dotýkať sa svojho dieťatka. Nosenie má totiž liečivé a terapeutické účinky. Pri týchto slovách sa mi vynára obraz jedného otca, ktorý mal z istých dôvodov ťažkosti prijať svoje predčasne novonarodené bábätko. A práve pritúlenie si dieťatka na hruď mu umožnilo prekonať tieto prvotné zábrany. Nosenie totiž podporuje sebavedomie otecka, jeho rodičovské kompetencie. Nosenie mení jeho vnútorné pocitové prežívanie. Nosenie tak nezostane len prostriedkom transportu a presunu z miesta A na miesto B. Vďaka noseniu nadobúdajú oteckovia istotu v starostlivosti o dieťa, lepšie rozumejú jeho potrebám. Nosenie umožňuje nadviazať vzájomný harmonický kontakt.

 

Oteckovia sú šťastní, keď môžu dieťatko ponosiť

Asi mám šťastie :-), ale vždy keď sa stretnem s nosiacimi mužmi, natrafím na samých usmievavých oteckov. Rovnako keď si pozerám fotky nosiacich oteckov, cítim z nich hrdosť a radosť. Sebavedomo si nosia dieťatko a užívajú jeho prítomnosť každou chvíľkou. Cítiť z nich radosť, keď im to malé drobátko zaspí na hrudi a môžu ho vnímať celým telom. Často na verejnosti vzbudzujú obdivné pohľady, ako sa o malé drobátko vedia úžasne postarať. Dostáva sa im uznania, že zvládnu fyzicky nosiť staršie ťažšie batoľa na neprístupné miesta, na ktoré by sa ináč nedostali. No uznajte, nedoprajete im tieto pocity? Kedy si oteckovia majú možnosť takto "užiť" svojho dieťaťa? Koľkokrát má chlap času a príležitostí k takémuto vzájomnému kontaktu a zbližovaniu sa?

 

Stále nás je málo, pridajte sa k nám ;-)

Nosiacich oteckov nie je ešte medzi nami veľa. Možno ste priekopníkmi v nosení detí vo vašom najbližšom okolí. Možno ste prvý otecko, ktorý zakladá nosiacu tradíciu vo vašej obci či meste. Možno aj preto sa pri nosení svojho dieťaťa niekedy necítite pohodlne na verejnosti. Môžete sa stretnúť aj s nepochopením a divnými pohľadmi iných...

Občas si čítam pocity niektorých nosiacich mužov, že okolie ich považuje za "čudákov". No vôbec nimi nie ste! To len spoločnosť nie je ešte navyknutá na nosenie a ešte ho neprijala za normálnu súčasť napojenia sa na potreby dieťaťa. To nie je tým, že ste muži, vonkoncom nie. To sa stáva občas aj nám maminám. Nosenie je ešte pre mnohých novinka a z tohto dôvodu pramení ich nedôverčivosť. Ale my čo nosíme, my vieme, o čo sa pri nosení neukracujeme, že ;-)? Tak sa milí oteckovia, muži, partneri, drahé polovičky, dedkovia, starkí, pradedkovia pridajte k nám a zažite tie nádherné pocity nosenia!

 

Nosenie je láska, keď mu raz podľahnete, už neprestanete ;-) 

 

 

Ak chcete zistiť o nosení viac, knižka o nosení detí je vám vždy k dispozícii zdarma po vyplnení formulára nižšie

 

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor