3 princípy vďaka ktorým nosím

Uverejnené 8. október 2014


Na tehotenstvo, pôrod a očakávajúci prírastok som sa okrem návštevy predpôrodného kurzu nijak špeciálne nepripravovala. Veľmi som sa tešila nastávajúcej dcérke, no tehotenstvo, pôrod a materstvo som považovala za tak prirodzené, že mi ani na um neprišlo pochybovať o svojich materských schopnostiach. Vôbec som si nepripúšťala, že by som niečo nezvládla alebo že by mi starostlivosť o dieťa mohla miestami spôsobovať ťažkosti. Však som sa starala o mojich mladších súrodencov, keď boli bábätkami. Však som nadobudla mnohé cenné skúsenosti. Však to zvládla moja mama, moja starká či babka, tak to nemôže byť žiadna veda... Fú, naivná predstava :-)

I preto bol možno samotný posun do materských - rodičovských kompetencií akýmsi skokom medzi nepoznaným. Prišlo na svet nové krásne dieťatko, z ktorého som sa nesmierne tešila. No chýbali mi isté skladačky tej mozaiky, aby som tomu drobátku lepšie porozumela. Samozrejme pomoci zvonka sa mi dostávalo až v prehnanej miere. Okolie mi ponúkalo samých úžasných radcov, z ktorých mnohí ani nemali možnosť starať sa o vlastné deti a tí, ktorí už vlastné deti dávno mali, nepoznali moje dieťa a mysleli si, že ich osvedčené triky sedia na každé dieťa.

No každé nové stvorenie je jedinečné s jemu vlastnými potrebami. A tak aj k vlastnej dcérke som pristupovala individuálne. Naviac rady okolia mi zväčša neboli srdcu blízke a často ani nepomáhali. Musela som si teda ujasniť isté princípy, ktoré ma nakoniec posunuli vpred a ukázali mi tú správnu cestu - cestu, na ktorej bolo spokojné moje dieťa, ja ako matka a koniec koncov celá rodina. Pretože spokojné dieťa = spokojný rodič = harmónia v rodine.

Možno ste šťastlivou maminkou, oteckom, príbuzným, známym či priateľmi a starostlivosť o dieťa bolo pre vás tak prirodzená ako si obuť ponožky. Ale možno ste to mali obdobne ako ja a moja cesta k noseniu bude pre vás  inšpiráciou a povzbudením.

 

1. princíp: Nemusíte byť dokonalý rodič

 

Na začiatku bolo pre mňa ťažké prijať seba samú, taká aká som. Celkovo som mala pocit, že isté skutočnosti by som robila inak, veľa som sa obviňovala. Neustále som sa vracala k tomu, že niektoré veci neboli alebo nie sú dokonalé. Snažila som sa byť dokonalou matkou, ktorá všetko zvláda, je vždy usmiata a výborne naladená. Chcela som byť v pohode pred sebou samou, pred manželom, pred okolím, ale nešlo to...

No uvedomila som si, že neprijať seba samú, takú ako som a neustále sa hrať na niekoho iného je neskutočne vyčerpávajúce. Že nepočúvať signály únavy svojho tela je ešte horšie pre moju dcérku, pretože neoddýchnutá mamina sa veľmi ťažko postará o svoje drobátko. A vlastne uvedomila som si, že vôbec to ani nebolo potrebné...

Dokonalosť je len výtvor našej fantázie, tlak okolia či spoločenské nastavenie obrazu reklamnej ideálnej vždy usmiatej a sviežej matky. V mojom osobnom prípade hralo významnú úlohu nastavenie mojej mamky, ktorá sa snažila o až miestami prehnané puntičkárstvo v prípade mojich školských povinností. Takže puntičkárstvo som mala v krvi. Bolo však nutné tento starý stereotyp vymazať z môjho povedomia, pretože bol obmedzujúci. Hľadala som seba samú - snažila som sa neobviňovať sa, odpúšťať si, uvedomovať si, že dokonalosť vôbec nie je nutná, ale že najdôležitejšia je vzájomná harmónia a súznenie s bábätkom. Ten pocit, že sa nemusím usilovať o metál  "super" matky bol pre mňa oslobodzujúci. Je pravda, že ešte aj teraz si mnohokrát musím odpúšťať za situácie, ktoré by som možno chcela zvládať s väčším prehľadom. No je to proces neustáleho učenia sa a vymazávania mojich dlhodobo zakorenených starých stereotypov. Vedzte, že denne sa snažím prijímať seba samú so všetkými menšími či väčšími nedostatkami. 

 

2. princíp: Obeť verzus tvorkyňa

 

Bohužiaľ často sa stáva, že mamky sú v mnohých skutočnostiach aj vplyvom spoločenského nastavenia postavené do pozície obete. A o to smutnejšie, že mnohé túto rolu obete aj prijmú a správajú sa podľa nej. Dalo by sa toho napísať na stohy papiera, kedy sa ako ženy ocitáme v tejto úlohe či už v tehotenstve, pri samotnom pôrode alebo v starostlivosti o dieťa a rodinu. Ale vedzte, že vôbec to tak nemusí byť! To nastavenie viete zmeniť! Je to len na vás samotných. Vy ste tvorcom vášho života a s narodením dieťaťa (samzrejme dočasne) preberáte tieto úlohy v role matky aj za neho.

Od obete k tvorkyne, to bol môj ďalší posun. Na začiatku materstva som vystupovala viac v pozícii obete. Mala som nádherné bábätko a čoskoro som pochopila, že ak mu chcem pomôcť, nemôžem len pasívne čakať a neustále sa ľutovať. Prijala som zodpovednosť za seba samú, za svoje drobátko a nenechala sa ovplyvňovať druhými osobami. Nechcela som preberať zažité vzorce z rodiny, ktoré som nepovažovala za správne a ktoré sa mi intuitívne nepáčili. Začala som viac veriť sama sebe a svojim pocitom a vykročila svojou cestou starostlivosti o dieťa. Svojmu okoliu som dala jasné signály, že sa budem starať o vlastnú dcérku podľa vlastného uváženia a vnútorného nastavenia. Bol to môj zásadný zlom a jasný signál vysielaný do okolia: som tvorkyňa a nie obeť! A tak som sa začala starať o moju dcérku podľa vlastnej predstavy a do nej zahrnula okolím (a teda aj tým mojím najbližším) často nepochopené nosenie detí. A poviem vám bolo to moje najlepšie rozhodnutie v živote! Dalo mi to viac, ako som si na začiatku predstavovala. Ale o tom si môžete prečítať v článku Ja a moje nosenie detí.

 

3. princíp: Intuícia a naše pocity

 

Našimi najlepšími a najistejšími kompasmi v živote sú naša intuícia a naše pocity, obzvlášť u žien. Ja mám moju intuíciu veľmi vyvinutú, však som sa narodila v znamení so silným nastavením vnútorného hlasu. Veľakrát som sa v minulosti "popálila", ak som ju nepočúvala. Od malička v nás spoločnosť tieto zmysly viac potláča - neustálym hovorením, čo je pre nás dobré a čo by sme mali robiť. Naše vyššie vedomie nám však vždy dobre napovie, pretože ono vždy vie, čo je pre nás najlepšie a najvhodnejšie. Je to podvedomé a často to nevieme slovami vysvetliť, prečo to tak je. Ale vedzte, že intuícia nám vždy správne radí.

A tak to bolo aj v mojom prípade! Bola som silne presvedčená, že mojej uplakanej dcérke výrazne pomôže pritúlenie sa ku mne, že jej pri mne bude najlepšie, že nosiť svoju dcérku chcem. Bol tu však silný tlak okolia, silné racionálne dôvody, prečo sa na to nedať. Ale v hĺbke mojej duše som stále vnímala, že toto je tá správna cesta pre mňa a pre moju dcérku, že nosenie musím vyskúšať. A hoci som sa vyzbrojila silnými argumentmi, prečo budem svoju dcérku nosiť, bola za tým hlavne moja silná intuícia, že je to najlepšie, čo v danej chvíli pre dcérku môžem a chcem urobiť.

Ak to máte aj vy tak, ak cítite to jemné šteklenie v bruchu, že nosenie detí je pre vás a pre vaše dieťa to orechové, vyskúšajte to! Keď sa vám dieťatko podarí naviazať a budete spoločne vykračovať niekde na výlet, cestou mu neustále ukazovať nové malé objavy, zažijete mnoho krásnych chvíľ. A nedajte sa odradiť prvými neúspešnými pokusmi či plačúcim dieťatkom - sú to nové skúsenosti pre vás oboch, z ktorých spočiatku môžete byť trošinka vnútorne nekľudný. No keď sa zladíte, budete zažívať krásne spoločné chvíle.

Pretože pocity sú ďalším skvelým nástrojom vo vašej navigácii v starostlivosti o dieťa. Ak sa bude cítiť spokojne vaše dieťa, určite budete spokojní aj vy. Ak sa cítite správne, idete správnym smerom a utužujete harmóniu medzi vami. A keď si nosenie zamilujete, tak určite zažijete krásne pocity ako vzájomná nepodmienečná láska, radosť zo spoločného objavovania sveta, vďačnosť za možnosť dopriať si nosenie a šťastie, že ste mali príležitosť k noseniu samotnému sa dostať.

 

 A preto buďte nedokonalý tvoriaci rodič,

                                  verte svojej intuícii a vlastným pocitom,

                                                                                noste svoje deti!

 

 

Ak chcete zistiť o nosení viac, knižka o nosení detí je vám vždy k dispozícii zdarma po vyplnení formulára nižšie

 

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor